Перевозка больных

Медичне обладнання в ITMED

Псевдомембранозний коліт: симптоми запалення товстої кишки

Псевдомембранозний коліт: симптоми запалення товстої кишкиПсевдомембранозний коліт (антибіотико-асоційований коліт) - це патологічний процес, що характеризується розвитком запалення в товстій кишці, пов’язаним із надмірним ростом бактерії Clostridioides difficile.

У більшості випадків надмірний ріст даних бактерій пов’язаний з нещодавнім перебуванням у лікарні або лікуванням антибіотиками.
За статистичними даними більшість випадків припадає на осіб вікової категорії 60+.

Основні симптоми

  1. Больові відчуття та спазм в животі.
  2. Діарея водянистого характеру.
  3. Лихоманка.
  4. У калі може спостерігатися гній або слиз.
  5. Нудота.
  6. Ознаки зневоднення.
Відмітимо, що ознаки захворювання можуть з'являтися як через декілька днів після початку антибактеріальної терапії, так і через місяць.

Що є основною причиною захворювання?

В нормі нам відомо, про здоровий баланс бактерій у кишківнику, в тому числі й товстій кишці. Однак при впливі певних несприйнятливих факторів, даний баланс порушується. Однією з можливих причин є приймання антибіотиків.
 
Псевдомембранозний коліт виникає, коли певний тип бактерій, швидко випереджає інший, які зазвичай їх контролює. Надалі токсини, які виробляє C. Difficile (основний тригер), підвищуються до рівня, достатнього для пошкодження товстої кишки.
 
Найбільш поширеними типами антибіотиків, які можуть спричинити псевдомембранозний коліт є цефалоспорини, кліндаміцин, пеніциліни та ін.
Додатковими тригерами захворювання також виступають:
  1. Хіміотерапевтичні препарати, які використовуються для лікування раку.
  2. Наявність в анамнезі виразкового коліту або хвороби Крона.
  3. Ослаблена імунна система.
  4. Перенесені операції на кишківнику.
Важливо пам'ятати й про можливі ускладнення, які становлять загрозу для життя при відсутності вчасного та правильного лікування. Так у хворого надалі може розвинутися зневоднення, ниркова недостатність, перфорація кишківника.

Діагностика та тактика лікування

Встановлення діагнозу відбувається на основі проведення лабораторного дослідження крові та калу, колоноскопії, КТ та рентгенографії.
Методи лікування полягають насамперед в припиненні прийому антибіотиків або інших ліків, які можуть викликати симптоми захворювання. Іноді цього може бути достатньо, щоб покращити стан пацієнта та позбутися симптомів.
 
Проти бактерії C. Difficile своєю чергою призначається відповідна антибактеріальна терапія. Це дозволяє нормальним бактеріям відростати, відновлюючи здоровий баланс у товстій кишці.
 
При надзвичайно важкому стані або частих рецидивах інфекції лікарі можуть застосувати методи трансплантацію калу від здорового донора, щоб відновити баланс бактерій у вашій товстій кишці. Дана методика все більше стає актуальною. Механізм процедури полягає в доставляння препарату через назогастральний зонд, вставлений у товсту кишку або поміщений у капсулу, у разі ковтання.
 
Після початку лікування псевдомембранозного коліту ознаки та симптоми можуть почати покращуватися протягом кількох днів.
 
Відмітимо, що хірургічне втручання може бути варіантом для людей з прогресуючою органною недостатністю, розривом товстої кишки та запаленням слизової оболонки черевної стінки (перитонітом). Воно передбачає видалення всієї товстої кишки або її частини (тотальна або субтотальна колектомія).
 
Щоб впоратися з діареєю та зневодненням, які можуть виникнути при псевдомембранозному коліті необхідно пити багато рідини та уникати подразнювальної їжі (гострої, жирної або смаженої).

Профілактика

Насамперед щоб запобігти поширенню C. difficile, заклади охорони здоров’я повинні дотримуватися суворих інструкцій щодо інфекційного контролю. Для цього слід використовувати сертифіковані дезінфекційні засоби для проведення заходів з асептики та антисептики, проводити дезінфекцію повітря та предметів в приміщеннях. Останнє можна досягти шляхом використання бактерицидного рециркулятора або бактерицидного опромінювача. Обрати все необхідне можливо в медичному маркеті ITMED!
Також варто розуміти небезпеку призначення антибіотиків при відсутності медичної потреби.

Медична платформа

Медичні меблі в ITMED


Алкофарм