Кров з прямої кишки: можливі причини
Поява крові в калі проблема досить делікатна, про яку, на жаль, дуже часто намагаються змовчати. Але необхідно знати, що кров із заднього проходу є одним з основних симптомом захворювання прямої або товстої кишки. Розберемо, які саме захворювання можуть ховатися за кров'яними виділеннями.
Кров з заднього походу виділяється переважно яскраво червоного кольору, яка з'являється після напруження або фізичного навантаження. Виділення можуть виділятися крапельно, або ж струменево. Але не залежно від інтенсивності необхідно в терміновому порядку проконсультуватися з фахівцем.
До загальних порушень можна віднести наступні стани:
Автор: Наталія Холявицька
Симптоми, які можуть паралельно з'являтися з кров'яними виділеннями
Для різних захворювань характерні певні особливості симптомів, за якими можна визначити причину патологічного стану та її ступінь тяжкості.Кров з заднього походу виділяється переважно яскраво червоного кольору, яка з'являється після напруження або фізичного навантаження. Виділення можуть виділятися крапельно, або ж струменево. Але не залежно від інтенсивності необхідно в терміновому порядку проконсультуватися з фахівцем.
До загальних порушень можна віднести наступні стани:
- свербіж в області ануса;
- відчуття неповного випорожнення;
- біль в животі та в області прямої кишки, який з'являється до або після дефекації;
- слабкість;
- блювота;
- діарея / запор;
- здуття живота;
- втрата ваги.
Першопричини кров'яних виділень
Виникнення крові в калі означає те, що в певному відділі травного тракту є кровотеча. Найчастіше кров має яскравий червоний колір. Виділення чорного калу свідчить про кровотечу, яка зустрічається вище травного тракту.- Геморой: розвиток венозної патології прямої кишки характеризується появою червоної крові поверх калових мас (безпосередньо після акту дефекації), внаслідок тісного венозного сплетення з невеликими артеріями прямої кишки. Також особливістю геморою є випадання гемороїдальних вузлів.
- Анальна тріщина: характеризується появою крові спочатку акту дефекації, а саме спорожнення кишківника супроводжується вираженим больовим синдромом. Надалі сам процес відвідування туалету починає викликати страх та стрес, що може призвести до хронічних запорів.
- Пухлина: утворення в прямій та товстій кишці злоякісного характеру проявляється виділенням крові впереміш з каловими масами, запори чергуються з діареєю, а також з'являються скарги у вигляді слабкості, зниження маси тіла. Також розташування поліпів в травному тракті може викликати кров в калі, оскільки поліпи починають рости та кровоточити, з подальшим переходом в рак.
- Хвороба Крона: розвиток запального процесу в оболонках травного тракту здатний викликати кров'янисті виділення, з проявами спазмів та болями в животі, діареєю, зниженням апетиту та втратою ваги.
Діагностика та лікування
Проктолог вислуховує скарги та збирає анамнез, з вивченням клінічної картини. Після проведення пальцевого обстеження, вирішується питання про проведення наступних маніпуляцій:- лабораторні аналізи крові, калу та сечі;
- УЗД черевної порожнини;
- ЕФГДС;
- ентероскопія;
- ректороманоскопія та колоноскопія.
Профілактика
Щоб запобігти розвитку патологічних порушень, які здатні викликати кров з заднього проходу необхідно дотримуватися наступних рекомендацій:- правильне харчування, з вживанням клітковини в достатній кількості;
- контроль маси тіла;
- вживання рідини в достатній кількості, для виключення запорів;
- проходження профілактичних оглядів в проктолога, гастроентеролога.
Автор: Наталія Холявицька