Перевозка больных

Медичне обладнання в ITMED

Еритема: основні симптоми ураження шкіри

Еритема: основні симптоми ураження шкіри Мультиформна еритема (ЕМ) — це патологічний процес рідкісного ґенезу, що характеризується появою висипу на шкірі, як реакція на ліки, інфекцію чи захворювання. Мультиформна еритема отримала таку назву, оскільки вона приймає різні форми ураження на шкірі, такі як висип, горбки або пухирі.

Переважно зустрічається у дитячому віці, хоча у дорослих також можлива його поява в періоді з 20 до 40 років. 
За статистичними даними більшість випадків припадає на чоловіків. 
 
В залежності від тривалості та характеру порушення розрізняють малу мультиформну еритему, яка виникає на шкірі, має легкий перебіг й зникає через кілька тижнів та форму захворювання яка може становити загрозу для життя. Щодо останньої форми ЕМ, то вона може вражати рот, очі та навіть статеві органи, та діагностується як велика мультиформна еритема.

Характерні ознаки

Захворювання характеризується появою висипу у формі мішені («бичаче око» - темний центр і світлі круги навколо), які розвиваються протягом 24-годинного періоду. Висип варіюється від червоного до фіолетового кольору, надалі шкіра набрякає і стає болючою на дотик.
 
Патологічний процес починається на тильній стороні рук та верхній частині стоп, з наступним поширенням на тулуб. Не є виключенням, коли висипання виникають на обличчі та шиї.
При появі малої багатоморфної еритеми специфічні симптоми можуть і не турбувати, окрім відчуття свербежу чи печіння.
 
До великої багатоформної еритеми може приєднуватися швидка стомлюваність, біль в суглобах, поява коричневих плям у місцях висипання, головний біль, порушення зору.
 
Відмітимо, що ураження при великій ЕМ можуть зазнавати слизові оболонки, найчастіше губи та внутрішня частина щік з можливим поширенням на трахею та травний тракт. Додатково ураження слизової може супроводжуватися появою гіперемії, набряку та появи пухирців, після розриву яких залишаються болючі виразки, що кровоточать.

Основні причини

Головна причина захворювання полягає у впливі вірусу простого герпесу. Також можливий вплив інших інфекційних процесів на імунну систему та приймання певних лікарських препаратів (наприклад, протисудомних, нестероїдних протизапальних, антибактеріальних). Деякі захворювання, пов’язані з ЕМ, включатимуть запальні захворювання кишківника (хвороба Крона та виразковий коліт), системний червоний вовчак, гепатит С, лейкемія (рак крові) та ін.
 
На жаль не завжди лікарі можуть встановити причину появи висипу, однак відмічається, що висип не є заразним. При цьому інфекція, що може спричинити висип може передаватися від людини до людини.

Діагностика та тактика лікування 

Встановлення діагнозу відбувається на основі аналізу висипу, його форми, розміру, кольору та розподілу ураження. Додатково можливе проведення біопсії та ряду інших діагностичних тестів, що допоможуть визначити тип інфекції (лабораторні дослідження крові, рентгенографія). 
 
Тактика лікування, як при великих, так і при малих формах ЕМ включатиме антигістамінні препарати, знеболювальні, заспокійливі місцеві засоби (мазі), стероїди.
При тяжкому перебігу пацієнтові можуть знадобитися додаткові маніпуляції по догляду за раною.  При цьому не є виключенням, коли при легкому перебігу захворювання може зникати само по собі.
 
Успіх лікування залежатиме й від з’ясування причини висипу, чи це інфекція, чи результат приймання певних лікарських засобів. Так якщо ЕМ виникає через реакцію на ліки, медичний працівник може запропонувати припинити або змінити ліки. Для лікування видів простого герпесу застосовуватимуться стандартні методи терапії.

Медична платформа

Медичні меблі в ITMED


Алкофарм