Алергічний кон'юнктивіт: основні симптоми запалення очей

Алергічний кон'юнктивіт або «рожеве око» – це патологічний стан, що характеризується розвитком запального процесу в очах.
Запалення виникає в результаті алергічної реакції на різного роду речовини, насамперед пилок або спори цвілі. Це своєю чергою викликає гіперемію речей, свербіж та сльозотечу. Алергічний кон'юнктивіт зазвичай вражає обидва ока.
Загалом кон'юнктива ока (внутрішня частина повік та очного яблука) чутлива до подразнення алергенами, особливо в сезон сінної лихоманки.
Розрізняють декілька видів алергічного кон’юнктивіту. До прикладу гостра форма порушення є короткочасною та найчастіше виникає саме в сезон алергії. Вона супроводжується раптовим набряком та свербежем. Також її називають сезонним алергічним кон'юнктивітом (сінна лихоманка).
Якщо порушення може виникати упродовж року стан діагностують як хронічний алергічний кон’юнктивіт. Тригерами запалення переважно виступає шерсть тварин та пил. Характерним буде періодична поява симптомів, тобто вони то зникають, то знову виникають.
Основні причини
Механізм розвитку запального процесу полягає в реакції імунної системи на певний алерген. Так організм намагається захистити себе від передбачуваної загрози. Він робить це у відповідь на речі, які викликають вивільнення гістаміну.
Типовими представниками алергенів та тригерів алергічного кон’юнктивіту виступають:
- пилок;
- пилові кліщі;
- пил (побутовий);
- спори цвілі;
- шерсть тварин;
- хімічні подразники у вигляді парфумів чи побутових миючих засобів;
- певні лікарські препарати (наприклад, очні краплі).
Характерні ознаки
- Набряк повік.
- Виділення.
- Відчуття печіння в очах.
- Гіперемія очей.
- Сльозотеча.
- Свербіж.
- Підвищена чутливість до світла.
При цьому не спостерігається порушення зору.
Діагностика та тактика лікування
Встановлення діагнозу відбуватиметься на основі ретельного вивчення даних анамнезу та фізикального огляду. Додатково лікар проводить ряд діагностичних тестів, серед яких лабораторні дослідження крові та рідини з ока, шкірний тест (вивчення реакції шкіри при впливі певних алергенів на неї).
Розрізняють декілька варіантів лікування алергічного кон’юнктивіту. Самостійно зменшити прояви запалення можливо дотримуючись простих методів захисту. Наприклад, уникаючи тертя очей, використовуючи сольові очні краплі, приймаючи душ після відвідування вулиці, миючи руки, прикладаючи холодний компрес до очей.
Звісно, що не є виключенням коли пацієнтові може знадобитися специфічне лікування з призначення медикаментозних препаратів. До цього переліку можна віднести антигістамінні препарати, протизапальні чи стероїдні краплі, а також краплі для звуження застійних кровоносних судин.
Вищевказані засоби можуть допомогти зменшити прояви запалення. Також потрібно уникати контакту з алергеном. Якщо людина носить контактні лінзи, їй буде рекомендовано припинити їх носити до завершення лікування.
У важких випадках складного алергічного кон’юнктивіту лікар може порекомендувати імунотерапію від алергії. Метод полягатиме у застосуванні невеликої кількості алергенів з поступовим збільшенням їх дози упродовж кількох місяців. Це дає можливість поступово створити толерантність до алергену.