Перевозка больных

Медичне обладнання в ITMED

Як розпізнати алергічну реакцію на холод?

Як розпізнати алергічну реакцію на холод? У світі існують різні типи алергій, й низькі температури не є виключенням.

Поява кропив’янки, яка виникає на шкірному покриві під час впливу холоду діагностується як холодова кропив’янка. На перший погляд, може здатися, що даний стан не є занадто серйозним. Однак ризики анафілаксії при цьому типі алергії також можливі. 

Характерні ознаки

  1. Поява характерного висипу на шкірі у вигляді кропив’янки. Висип супроводжується гіперемією та свербежем. Типовим розташуванням є ділянки у місці впливу холоду.
  2. Набряк в зоні ураження.
  3. Головний біль.
  4. Лихоманка.
  5. Біль у суглобах.
  6. Загальна слабкість.
Клінічна картина розвивається упродовж декількох хвилин після початку впливу холодового фактора. 

Як зазначалося вище алергія на холод може спричинити серйозні ускладнення у вигляді анафілаксії. На це вказуватиме поява порушення дихання, набряк язика та горла, прискорене серцебиття, зниження артеріального тиску, втрата свідомості та стан шоку. Як ви розумієте поява цих симптомів потребує негайного надання невідкладної допомоги. Така серйозна реакція зазвичай виникає, коли людина має повний вплив холоду на шкіру (наприклад, занурення в холодну воду).

Основні причини

Механізм розвитку захворювання полягає в продукуванні гістаміну тучними клітинами організму, що спричинене впливом низьких температур.

Загалом для розвитку симптомів потрібно піддатися температурі 4°C. 

Типовими ситуаціями для появи алергічної реакції є перебування на вулиці в холодну погоду, плавання в холодній воді, перебування в холодному приміщенні (наприклад, де працює кондиціонер, або це може бути морозильна камера).

За статистичними даними більшість випадків холодової кропив’янки мають особи молодого віку. При цьому приблизно у половини людей, які мають це захворювання, з часом симптоми покращаться, або вони більше не відчуватимуть його прояви упродовж декількох років.

Не варто виключати й вплив спадкового фактора на появу даного стану.

Також спровокувати алергічну реакцію може інфекційний процес, онкологія, стрес, травмування шкіри. Хоча найчастіше симптоми можуть з’являтися начебто нізвідки, без явного причинного фактора, окрім впливу холоду.

Діагностика та тактика лікування

Встановлення діагнозу відбуватиметься на основі аналізу клінічної картини. Так лікарю важливо знати чи вперше виникла така реакція на холод. Адже за перебігом такі симптоми можуть нагадувати й інші захворювання. 
Типовим методом підтвердження холодової кропив’янки є тест із кубиком льоду. Так кубик льоду прикладається до шкіри на декілька хвилин з наступною перевіркою виниклої реакції. 
Однак варто відзначити, що у випадку спадкової форми захворювання, симптоми можуть виникнути щонайменше через 20 або навіть 30 хвилин.

Тактика лікування буде направлена на зменшення проявів захворювання та їх контролю. З цією метою лікар може призначити антигістамінні препарати, кортикостероїди, антибіотики та інші імунодепресанти. Не варто забувати також мати при собі епінефрин (адреналін) на випадок екстреної ситуації, який вводиться у зовнішню частину стегна.

Сьогодні практикують у боротьбі з холодовою алергією такий метод, як десенсибілізація. Він передбачає поступове піддавання тіла дедалі більш низьким температурам. Наприклад, пацієнт може приймати холодний душ, який з часом стає холоднішим. Однак робити це потрібно лише після дозволу лікаря та коли хтось при цьому знаходиться поруч. Десенсибілізацію розглядають як метод, що може допомогти організму адаптуватися до холоду та контролювати його реакцію. 

Найкращим  же способом запобігти холодовій кропив’янці та можливій алергічній реакції на холод є уникання впливу низьких температур. Однак це не завжди можливо, тому рекомендується носити теплий захисний одяг у холодну погоду, вживати тепле пиття (без льоду), уникати холодної води, відповідно душ чи ванну приймати лише у теплій воді. Це ж стосується і харчових продуктів.

Медична платформа

Медичні меблі в ITMED


Алкофарм