Правець: як вчасно розпізнати інфекцію?

Правець або тетанус — це патологічний процес інфекційного ґенезу, який викликається бактерією Clostridium tetani. Основна небезпека полягає у тому, що токсин, який вона виділяє, вражає нервову систему та викликає сильні м’язові спазми, що можуть становити загрозу для життя.
Основні причини
Збудник правця є анаеробна паличка, яка може утворювати спори, стійкі до зовнішніх впливів (температури, дезінфекції).
До основних шляхів зараження відносять:
• Проникнення збудника через пошкоджену шкіру (наприклад, колоті, рвані рани, укуси тварин, опіки чи обмороження, травми забрудненим інструментом);
• Контакт із землею, пилом або фекаліями, які можуть містити спори бактерій. Найбільш небезпечно працювати на землі без рукавичок або ходити босоніж;
• Післяопераційне зараження (наприклад, неналежні умови під час проведення внутрішньовенних маніпуляцій, нестерильні інструменти при татуажі чи манікюрі);
• Відсутність щеплення або ревакцинації протягом 10 років.
Відзначимо, що правець не передається від людини до людини.
Характерні ознаки
Для правця характерним є поступовий або навпаки стрімкий розвиток. У дітей та осіб похилого віку перебіг інфекції зазвичай тяжчий.
Інкубаційний період зазвичай становить 3–21 день (іноді до 60 днів). Чим коротший інкубаційний період, тим тяжчий перебіг захворювання.
До ранніх ознак правця відносять:
• Напруження та посмикування м’язів обличчя (особливо щелеп);
• Біль або скутість у шиї;
• Дратівливість, головний біль, слабкість;
• Порушення ковтання.
Класичною клінічною картиною інфекції є тризм (неможливість відкрити рот через спазм жувальних м’язів), опістотонус (сильне вигинання тіла назад через м’язові спазми), судоми, що тривають до кількох хвилин та можуть виникати спонтанно або у відповідь на певний подразник, ригідність м’язів живота й тулуба, порушення дихання, лихоманка, тахікардія, підвищене потовиділення.
Без лікування летальність може сягати до 70–90%, особливо у новонароджених та літніх людей.
Діагностика та тактика лікування
Встановлення діагнозу відбувається на підставі симптомів та анамнезу пацієнта. Додатково лікар призначить проведення лабораторних досліджень крові та виключить інші неврологічні захворювання.
Тактика лікування потребує невідкладного та комплексного надання допомоги.
Етапи терапії включатимуть введення людського антитетанічного імуноглобуліну та антибіотиків для знищення збудника.
Для контролю судом та спазмів призначатимуться седативні засоби, міорелаксанти. У тяжких випадках проводиться штучна вентиляція легень.
Єдиний надійний метод профілактики правця є вакцинація. Нагадаємо, дітям вводять вакцину згідно з календарем щеплень (АКДП або аналог), а дорослим необхідна ревакцинація кожні 10 років. У разі травми проводиться екстрена профілактика правця (вакцина + імуноглобулін, якщо щеплення було давно або невідомо).
Літо — пора активності, але й період підвищеної загрози інфекцій. Правець — не та хвороба, яку можна лікувати вдома. Тому головне правило це вчасна профілактика і пильність до власного здоров’я. Не ігноруйте навіть незначні травми, особливо якщо останнє щеплення було понад 10 років тому.
Якщо ж ви не впевнені, коли востаннє робили щеплення від правця — зверніться до сімейного лікаря. Це може врятувати вам життя.