Які основні симптоми запалення ясен?
Сьогодні більшість з нас в останню чергу переймається станом ротової порожнини, насамперед здоров'ям зубів та ясен. Хибним твердженням, є те, що раз біль відсутній - візит до стоматолога не є потрібним. Адже це може призвести до розвитку запального процесу.
Гінгівіт — це патологічний процес, що характеризується запаленням ясен. Причиною переважно виступає бактеріальна інфекція.
При відсутності вчасного лікування, запальний процес поширюється й далі, спричиняючи захворювання під назвою - пародонтит.
Саме ці два захворювання є найбільш частою причиною втрати зубів у дорослих.
Основні причини
В основі розвитку гінгівіту покладено надмірне розростання зубного нальоту. Він постійно утворюється на поверхні зубів. У міру просування зубний наліт твердне і перетворюється на зубний камінь. Розвинутися інфекція ясен може коли наліт поширюється нижче лінії ясен. Причиною цього можуть виступати наступні стани:
- неналежне дотримання гігієни зубів;
- приймання певних лікарських препаратів;
- дефіцит вітаміну С;
- гормональні зміни (наприклад, період вагітності або менопаузи);
- вплив токсичних речовин (наприклад, важкі метали).
Не є виключенням коли проблема криється у розвитку деяких вірусних або грибкових інфекцій (наприклад, молочниця), надломі зуба або його не повному прорізуванні.
Відсутність вчасного лікування небезпечне насамперед поширенням патологічного процесу, з наступним ураженням м’яких тканин й кісток, що підтримують зуби та безпосередньою втратою зуба.
Підвищити ризики захворювання додатково можуть шкідливі звички (куріння), наявність в анамнезі захворювання типу цукрового діабету, ВІЛ та проходження хімієтерапії, генетичні фактори.
Які симптоми гінгівіту?
Гінгівіт може на початку розвиватися без будь-яких симптомів. Відповідно певний час хворий може не підозрювати про розвиток запалення або не приділяти цьому належної уваги.
Про прогресування захворювання ясен можуть свідчити наступні симптоми:
- червоні та набряклі ясна;
- кровоточивість ясен, особливо при використанні зубної щітки або нитки;
- ясна “відділилися” від зубів;
- зуби починають хитатися;
- поява гнійних виділень між зубами та яснами;
- біль при жуванні;
- надмірна чутливість зубів;
- неприємний запах з рота, який не зникає після чищення зубів.
Діагностика та тактика лікування
Встановлення діагнозу відбувається під час стоматологічного огляду. Лікар за допомогою зондування перевіряє наявність запалення, визначає глибину кишень навколо зубів. Додатково призначається рентгенографія, з метою оцінки стану кісткової тканини.
Лікування гінгівіту є комплексним та базується на дотриманні належної гігієни ротової порожнини, відмові від шкідливих звичок та контролюванні наявних захворювань.
Також проводиться глибоке очищення зубів та антибактеріальна терапія.
При тяжкому розвитку гінгівіту коли спостерігається втрата кісткової тканини доцільним буде проведення оперативного втручання. Метод операції залежатиме також від масштабу ускладнень.
Наприклад, при клаптовій операції ясна підійматися назад, а з глибших кишень видаляється наліт і зубний камінь. Потім ясна зшиваються, щільно прилягаючи до зуба.
Трансплантація кісток та тканин може бути використана, коли зуби та щелепа занадто пошкоджені, щоб нормально відновитися.
Важливо розуміти, що правильна та послідовна гігієна порожнини рота може запобігти захворюванням ясен. Рутинні, але важливі методи включають регулярне відвідування стоматолога, чищення зубів двічі на день з застосуванням зубної нитки.
Також на стан зубів та ясен впливає й харчування та загальний стан здоров'я!