Астматичний бронхіт: основні симптоми та методи лікування

Наявність астми підвищує ризик розвитку бронхіту. Це тому, що астма звужує повітряні судини в легенях. Бронхіт своєю чергою відноситься до запалення дрібних дихальних шляхів у легенях.
Все, що знаходиться в дихальних шляхах, включаючи бактерії або віруси, може потрапити в дихальні шляхи під час нападу астми. З часом залишки в легенях можуть пошкодити легеневу тканину. Це може ще більше збільшити ризик розвитку бронхіту.
Астма та бронхіт
Якщо астма являє собою хронічне захворювання легень, що викликає запалення та звуження дрібних дихальних шляхів, то бронхіт належить до запалення в бронхах.
Бронхіт може бути гострим й розвиватися у відповідь на певне захворювання, наприклад, респіраторну інфекцію та хронічним, що вважається різновидом хронічного обструктивного захворювання легень.
Можлива астма з гострим або хронічним бронхітом, хоча всі вони мають різні причини та можуть викликати різні симптоми. Лікування також може відрізнятися залежно від того, гострий чи хронічний бронхіт.
Характерні ознаки
Симптоми астми та бронхіту в цілому дуже схожі. При цьому наявність обох одночасно може погіршити симптоми.
Прояви астми та бронхіту можуть включати:
• постійний кашель з виділенням слизу;
• тиск в грудях;
• хрипи;
• утруднене дихання;
• задишка.
Основні причини
Достеменно невідомо, що саме є причиною астматичного бронхіту.
До загальних причин ураження бронхів можна віднести:
• вплив вірусу або інфекції в дихальних трубках;
• алергія;
• вплив сигаретного диму, забруднення навколишнього середовища або хімічних речовин.
Діагностика та тактика лікування
Лікар може призначити спеціальне тестування, щоб визначити, чи викликані виниклі симптоми астмою, чи бронхітом, та порекомендувати лікування. З цією метою можливе проведення фізикального огляду, рентгенографії, тестування функції легень, тестів на алергію, КТ, лабораторних досліджень крові.
Варто розуміти, що наявність бронхіту та астми одночасно може погіршити симптоми обох захворювань.
Тактика лікування полягатиме в зменшенні запального процесу, забезпечення відкритості дихальних шляхів, усунення слизу, що може спричиняти закорковування. Загалом лікування астматичного бронхіту передбачає комбінацію ліків (бронходилататори, кортикостероїди та комбіновані інгалятори), респіраторну терапію (дихальні засоби та інгалятори) та зміни способу життя (уникнення тригерів та відмова від куріння).
До прикладу якщо бронхіт було викликано бактеріальною інфекцією, лікар може призначити антибактеріальну терапію. Якщо причиною запалення бронхів є вірусна інфекція можливий варіант противірусних препаратів.
Можливе призначення інгаляційних або пероральних стероїдів, з метою зменшення запального процесу в легенях.
Хронічний бронхіт потребує щоденної терапії з додатковим зменшенням або повним усунення ймовірних подразників.
Зменшити ризики астматичного бронхіту можливо уникаючи хворих з респіраторною інфекцією, різного роду хімічних речовин та інших забруднювачів навколишнього середовища. Додатково рекомендується використовувати вдома очищувач повітря. Відмовитися від паління та вакцинуватися, наприклад проти грипу та COVID-19
Варто розуміти, що астматичний бронхіт є складним респіраторним захворюванням, яке вимагає ретельного лікування та профілактики. Тому при появі симптомів не варто зволікати зі зверненням до лікаря.