Гіпоксія: основні симптоми дефіциту кисню в організмі

Гіпоксія або киснева недостатність - це патологічний стан, для якого є характерним дефіцит кисню в організму (органах, тканинах та крові).
Тобто порушення виникає або внаслідок поганого засвоєння тканинами кисню при його достатній кількості, або органи не забезпечуються необхідним об'ємом кисню.
В залежності від причини, що викликала кисневу недостатність, розрізняють дихальну, серцево-судинну, гемічну (порушення в кровотворній системі), тканинну та змішану форми гіпоксії.
Основні причини
Викликати перешкоду кисневого харчування може як розвиток певного патологічного процесу, так і фізичний стан людини.
- Інтенсивні фізичні навантаження.
- Тривале перебування в задушливому приміщенні, яке не провітрюється.
- Запалення легень, коронавірусна інфекція.
- Набряк легень.
- Порушення судин, при ускладненнях ЦД.
- Інфаркт міокарда.
- Васкуліти.
- Отруєння токсичними речовинами.
В групі ризику з розвитку гіпоксії знаходяться люди похилого віку, особи з наявністю в анамнезі травми голови, хронічних захворювань, інфаркту. Потребувати більше кисню наш організм може навіть коли ми знаходимося в умовах постійного стресу.
Які симптоми вказуватимуть на розвиток гіпоксії?
Для гострого перебігу гіпоксії характерний стрімкий розвиток симптомів:
- стан ейфорії, підвищена збудливість;
- порушення координації рухів;
- головний біль;
- прискорене дихання й серцебиття;
- ціаноз обличчя й слизових оболонок;
- холодний піт;
- нудота й блювання;
- поява поколювання й оніміння в кінцівках;
- кашель.
Чим триваліше й тяжче протікає гіпоксія, тим інтенсивнішими будуть її прояви. Може розвинутися коматозний стан або навіть летальний результат, при набряку мозку.
Також не є виключенням перебіг так званої “щасливої гіпоксії”, що спостерігається переважно у пацієнтів з коронавірусною хворобою. Коли кисень в крові знаходиться на дуже низькому рівні, однак при цьому хворого не турбують симптоми порушення дихання. Тому спеціалісти вкотре акцентують на доцільності мати в домашніх умовах пульсоксиметр та контролювати показники насичення крові киснем. Аби вчасно помітити погіршення та звернутися до лікаря.
Хронічна форма порушення може виникнути в умовах ізольованого тривалого перебування в приміщенні або внаслідок патологічного процесу. Така форма гіпоксії супроводжуватиметься швидкою втомлюваністю та слабкістю, головним болем та запамороченням, сонливістю вдень. Нігті набуватимуть вигляду “циферблату годинника”, а фаланги - “барабанних паличок”. Також одним із “датчиків” кисню є наша шкіра, яка при тривалому його недоотриманні стає сухою, тьмяною з сірим відтінком.
Тактика
Діагностування гіпоксії відбуватиметься на основі проведення ряду обстежень, серед яких пульсоксиметрія, УЗД, ЕКГ, лабораторні аналізи крові.
В основі надання допомоги при гіпоксії та стану, що її викликало (COVID-19, пневмонія) покладено проведення кисневої терапії. І якомога раніше. Це дасть можливість скоригувати стан хворого.
На жаль проблема з кисневим забезпеченням в Україні на певних її територіях все ще існує. І при цьому, що кількість випадків захворювань на коронавірус та його ускладнень невпинно зростає. Більшість пацієнтів, що досягли показників сатурації 94% через брак місць в лікарнях виписуються додому. Тоді виникає проблема в подальшій кисневій підтримці. І при неможливості в амбулаторних умовах забезпечити хворого кисневим концентратором, виникає потреба в його придбанні. Відмітимо, що при необхідності, як для використання в домашніх умовах, так і умовах стаціонару, придбати кисневий концентратор потрібного об'єму Ви зможете в медичному маркеті ITMED.
Відповідно окрім усунення основної причини гіпоксії, додатково призначається медикаментозне лікування у вигляді знеболювальних, спазмолітиків, бронхорозширювальних препаратів, антикоагулянтів.
Пам'ятайте, що вчасне звернення до лікаря при появі симптомів гіпоксії дасть можливість запобігти ряду ускладнень.