Бронхіальна астма: основні причини загострення хвороби влітку
Сезонні захворювання дихальної системи можуть спричинити розвиток бронхіальної астми, загострення якої найчастіше виникає саме влітку. Це пов'язано з підвищеною чутливістю та гострою реакцією захворювання на зовнішні та інколи внутрішні фактори, що можуть спричинити напади задухи. Тобто хворі на бронхіальну астму гостро реагують на алергени, кількість яких влітку значно перевищує інші пори року. Тому розберемо детальніше, які симптоми вказуватимуть на розвиток бронхіальної астми та чи можливо запобігти захворюванню.
Бронхіальна астма - це патологічний стан, що має алергічну природу та характеризується стійким спазмом бронхіол з наступним порушенням дихання. Це проявляється у вигляді нападів ядухи та задишки. Відмітимо, що захворювання має хронічний характер та супроводжується розвитком запального процесу в бронхах.
Які провокуючі чинники бронхіальної астми?
Бронхіальна астма та її розвиток має тісний зв'язок з різноманітною кількістю тригерів, як ендогенних, так і екзогенних. Однак в першу важливо розуміти, що захворювання тісно пов'язано з алергічним патогенезом. Це є алергени різного характеру, які активують спазм та набряк бронхіол:
- приймання певних лікарських препаратів;
- пилок рослин;
- харчові алергени у вигляді екзотичних фруктів та ягід, цитрусових;
- шерсть або епідерміс тварин;
- робоча діяльність, що пов'язана з постійним контактом з речовинами, які можуть спровокувати алергію.
Також до уваги береться спадковий фактор, постійні стреси, наявність шкідливих звичок (куріння), зайва вага, хронічний бронхіт в анамнезі.
Основні симптоми бронхіальної астми
При розвитку нападу бронхіальної астми у хворого виникає раптова поява ядухи. Це може виникати на фоні нервового перенапруження та стресу, фізичного навантаження або при контакті з алергічним тригером.
Напади задишки з утрудненим видихом та ядухи при бронхіальній астмі мають систематичний характер, та супроводжуються розвитком додаткових симптомів:
- больові відчуття у грудях та свистячі хрипи;
- страх та тривожність;
- ціаноз;
- кашель з мокротинням (після завершення нападу).
Інколи напади бронхіальної астми можуть ускладнитися астматичним статусом, тобто коли протікання симптомів є довготривалим, а бронхолітичні препарати не полегшують самопочуття. Тоді важливо одразу ж звернутися до лікаря.
Діагностика та тактика лікування
З метою діагностування бронхіальної астми лікар алерголог, окрім збору анамнезу та фізикального огляду проводить ряд лабораторних та інструментальних методів дослідження. Це також дає можливість провести диференційну діагностику та виключити інші ймовірні захворювання схожі за перебігом до бронхіальної астми:
- лабораторні аналізи крові;
- дослідження мокротиння;
- ЕКГ;
- алергологічне дослідження (алергопроби, провокаційні тести з алергеном, аналіз на імуноглобулін Е);
- КТ;
- рентгенографія;
- спірометрія.
Наступна тактика лікування полягатиме в індивідуальному призначенні лікарських препаратів, які допоможуть запобігти новим нападам. Аби швидко купірувати симптоми астми хворі користуються інгаляторами, однак процес призначення проводиться виключно під контролем лікаря аби уникнути звикання рецепторів до дії ліків.
Також пацієнтам з астмою окрім дотримання рекомендацій лікаря та обов'язковім прийманні медикаментозних засобів, рекомендовано відмовитися від шкідливих звичок та усунути той фактор, що посилює хворобу.
Окрім медикаментозних та інгаляційних методів лікування, запобігти появі нападу задухи допоможуть наступні рекомендації:
- проведення вологого прибирання будинку;
- уникання місць з масовим цвітінням рослин;
- фізичні навантаження повинні бути дозовані;
- не знаходитися тривалий час на сонці.
Людям з алергічними реакціями важливо серйозно ставитися до свого здоров'я та не ігнорувати лікування!