Набряк легень: причини та методи лікування
Розвиток набряку легень є небезпечним для життя станом, який потребує надання лікарської допомоги в екстреному порядку. Однак, що може викликати дане порушення та які симптоми воно має? Далі з'ясуємо.
Набряк легень - це патологічний стан, який характеризується підвищеним накопиченням в тканинах легень та альвеолах міжклітинної рідини. Як наслідок порушується газообмін, що може призвести до летального результату.
Зазначимо, що сам по собі набряк легень вже являє собою ускладнення, що виникло на фоні серйозних патологічних станів серцево-судинної системи, ШКТ та ін.
Набряк легень може мати декілька варіантів розвитку:
- Блискавична форма: згідно з назвою порушення виникає дуже швидко. На жаль у такому випадку високий відсоток летального результату.
- Гостра форма: виникає на фоні черепно-мозкової травми, інфаркту міокарда, удушенні. Симптоми наростають упродовж чотирьох годин, ризики летального результату є також дуже високими.
- Підгостра форма: найчастіше причиною є печінкова недостатність. Для даної форми характерно чергування фази спокою з активною фазою, коли симптоми стають інтенсивнішими.
- Затяжна форма: її поява характерна при хронічних патологічних процесах легень та серцевій недостатності. Клінічна картина не є вираженою, відповідно набряк може розвиватися упродовж однією або навіть декілька діб.
Відмітимо, що набряк легень може мати як кардіологічну природу розвитку (кардіогенний набряк), так і бути не пов'язаний з захворюванням серця (некардіогенний набряк). Не є виключенням змішаний тип порушення.
Причини
- Отруєння газами токсичної дії, внаслідок чого розвивається токсичний набряк легень.
- Черепно-мозкові травми, оперативні втручання на мозку.
- Тромбоемболія легеневої артерії (ТЕЛА).
- Серцева недостатність.
- Ускладнення на фоні ГРВІ, грипу та ін.
- Тривале перебування на апараті ШВЛ, що найчастіше пов'язується з перебігом коронавірусної інфекції.
- Гостра дихальна недостатність (наприклад, при аспірації або перекритті дихальних шляхів стороннім тілом).
Симптоми
Для кожної форми набряку та швидкості наростання характерні свої прояви. Інколи можлива поява передвісників захворювання, що проявляються прискореним диханням, наростаючою задишкою, частим кашлем та появою хрипів, які з сухих переростають у вологі, слабкістю.
Так з прогресуванням набряку, клінічна картина набирає обертів і розвиваються наступні стани:
- Шкіра стає землистого кольору і покривається холодним липким потом.
- Задуха, яка посилюється.
- Дихання стає поверхневим.
- Поява мокротиння пінистого характеру з рожевим забарвленням. При складних випадках мокрота може виходити навіть через ніс.
- Пульс стає ниткоподібним.
- Затуманена свідомість.
- Зниження до критичних показників артеріального тиску.
Діагностика та лікування
При проведенні діагностування лікар звертає на типові симптоми при набряку легень та оглядає хворого з проведенням аускультації та перкусії. Однак важливо провести диференційну діагностику з метою виключення перебігу бронхіальної астми. Тому додатково призначається рентгенографія, ЕКГ, ехокардіографія та лабораторні аналізи крові (біохімія).
Надання екстреної медичної допомоги є єдиною тактикою, яка може врятувати життя пацієнту.
Тому при розвитку набряку легень першочергово хворого необхідно посадити та усунути піну, надати судинорозширювальні препарати та усунути больовий синдром. На кінцівки накладаються венозні джгути. При цьому відбувається контроль пульсу, частоти серцевих скорочень та дихання.
Далі в умовах супроводу швидкої та стаціонару проводиться оксигенотерапія, аспірація виділень (піни), медикаментозна терапія у вигляді сечогінних, знеболювальних, серцевих глікозидів. Лікувальна тактика є індивідуальною та залежатиме від стану пацієнта.
Знизити ризики набряку можливо проводивши вчасне лікування тих захворювань, які можуть на фоні загострення викликати набряк легень.