Синдром хронічної втоми: основні прояви
Ми постійно кудись поспішаємо, працюємо, досягаємо успіхів і відповідно виникла втома тісно пов'язується з нашим способом життя. Однак як діяти, якщо втома не покидає нас навіть у моменти відпочинку? Далі з'ясуємо.
Синдром хронічної втоми - це порушення вегетативної нервової системи, при якому функція мозку, що відповідає за гальмування - погіршується. Іншими словами хронічна втома являє собою відчуття, що виникають без причини та не проходять після повноцінного відпочинку.
Дуже часто при розвитку втоми хронічного характеру додатково приєднуються неврози, панічні атаки, мігрені та ін.
Які симптоми виникають при розвитку хронічної втоми?
- больові відчуття в м'язах та суглобах;
- слабкість;
- порушення режиму сну;
- головний біль;
- порушення концентрації;
- дратівливість;
- апатичний стан.
Також додатково людину починають турбувати порушення функціонування кишківника, зміна апетиту та надмірна сонливість. Особливістю розвитку хронічної втоми є те, що симптоми не зникають навіть через декілька днів після повноцінного відпочинку.
Які неочевидні причини можуть спричинити синдром хронічної втоми?
- Порушення функціонування кишківника
Це є найчастішою причиною розвитку синдрому хронічної втоми. Чому? Наш стрімкий спосіб життя змушує часто харчуватися на ходу, переїдати на ніч, а якщо додати до цього надмірну кількість споживаного цукру, то не тільки порушується робота кишківника, але й інших органів. Як наслідок починають виділятися отруйні речовини, що знижують працьовитість та когнітивні функції.
Відповідно в першу чергу розв'язати проблему допоможе зміна раціону: відмова від солодощів, фруктози, вечері за декілька годин до сну, але додавання амінокислот.
- Дефіцит вітамінів
З проблемою дефіциту вітамінів стикався кожен, адже різноманітність нашого раціону інколи бажає кращого. Як наслідок неправильне та незбалансоване харчування негативно відображується на нервовій системі, виникає роздратованість, втома. Зауважимо, що дізнатися про дефіцитний стан того чи іншого мікроелемента можливо після детальних лабораторних аналізів. Далі лікар надає необхідні харчові рекомендації та при необхідності призначить відповідні вітамінні добавки.
- Пригнічений стан
Існує відомий нам стан під назвою - астенія, що виникає при дефіциті нутрієнтів, через неправильне харчування та низькому рівні збагачення корисними мікроелементами. Однак виділимо окремий стан - псевдоапатію, коли в основі його лежать психологічні порушення всередині нас. Тобто людина не може справлятися з тим об'ємом стресу який вона переживає, як наслідок вона замикається в собі та стає пригніченою, відсутнє бажання щось робити.
- Порушення режиму сну
Про те, що сон невіддільна частина нашого життя відомо давно. Адже коли ми спимо з нашим організмом відбувається безліч процесів, які допомагають нам нормально функціонувати вдень. Відповідно коли виникає дефіцит сну (менш ніж рекомендованих 6-8 годин) на постійній основі ряд пускових механізмів можу призвести й до такого порушення, як синдром хронічної втоми.
- Проблеми зі спиною
На перший погляд, може виникнути питання стосовно взаємозв'язку спини та хронічної втоми. Однак коли наше тіло потерпає від додаткового напруження, що спричиняється неправильною постава або постійним болем в хребті - знижуються і наші когнітивні здібності.
Допомогти поліпшити ситуацію у кращу сторону допоможуть правильно підібрані вправи, під контролем спеціаліста, що дадуть можливість скоригувати поставу та усунути прояви хронічної втоми.
Лікування
Тактика лікування залежатиме від встановленої причини, яка викликала розвиток хронічної втоми. Важливо виключити перебіг патологічних станів зі сторони внутрішніх органів та систем.
У більшості випадків доцільним буде застосування комплексного підходу до лікування синдрому хронічної втоми:
- медикаментозне лікування;
- дієтотерапія;
- метаболічна терапія;
- імунна корекція;
- фізіотерапія;
- корекція психоемоційного стану.
Не варто недооцінювати синдром хронічної втоми, оскільки дуже часто порушення не тільки має негативний вплив на повсякденне життя та психологічний стан людини, а і може бути однією з перших ознак, наприклад гепатиту, порушень роботи серця та ін.