Глаукома: ранні ознаки захворювання очей

Глаукома– це патологічний стан, який характеризується порушенням функції ока внаслідок підвищення внутрішньоочного тиску, пошкодження зорового нерва з наступним зниженням гостроти зору до настання сліпоти.
Найбільш вразливі до захворювання люди після сорока років, хоча можуть бути виключення у вигляді появи глаукоми у дітей та молодому віці.
Класифікація
В залежності від причини захворювання глаукома може бути первинною, тобто викликатися травмою очей, що призвела до підвищення внутрішньоочного тиску, генетичною схильністю. Вторинна форма глаукоми виникає на тлі інших патологій в організмі (атеросклероз, цукровий діабет).
Оскільки вік також впливає на розвиток глаукоми розрізняють її наступні форми: вроджена, інфантильна та глаукома дорослих.В залежності від підвищення внутрішньо очного тиску:
Відкритокутова глаукома: зустрічається найчастіше, та зазвичай має скритий та поступовий перебіг. Характеризується розвитком внаслідок порушення відтоку рідини в оці, що й призводить до підвищення внутрішньоочного тиску, або через погане кровопостачання до зорового нерва.
Закритокутова: виникає внаслідок обмеження доступу рідини до дренажної системи, через що вона поступово починає накопичуватися в оці.
Причини
Основною причиною є високий внутрішньо очний тиск, який викликається внаслідок порушення балансу між приливом та відтоком внутрішньо очної рідини.До факторів ризику, які можуть спровокувати патологію належать наступні явища:
- віковий фактор (після 40-60 років);
- генетичний фактор;
- запальні процеси в оці або перенесені травми;
- цукровий діабет;
- патології серцево-судинної системи.
Симптоми
- Різкий біль в очах: виниклий симптом може спричинити головний біль та неможливість бачити ураженим оком.
- Почервоніння білків ока, а інколи навіть й повік.
- Поява нечіткого зору.
- При спробі подивитися на джерело світла хворі бачать різнобарвні кола.
- Зір значно погіршується у нічний час та у сутінках.
Проявляється даний стан різким болем в ураженому оці, який розповсюджується на скроні та лобну ділянку, з’являється нудота та блювання з порушенням загального стану хворого.
Діагностика
Зазвичай глаукома діагностується на пізніх стадіях захворювання, але виявити патологію раніше можливо завдяки профілактичному щорічному огляду в офтальмолога або при зверненні при появі тривожних симптомів.Для діагностування глаукоми лікар призначає наступні методи:
- вимірювання внутрішньоочного тиску (онометрія);
- офтальмоскопія (визначення стану зорового нерва);
- визначення повноти поля зору (периметрія);
- гоніоскопія (вимірювання кута між райдужною оболонкою та рогівкою).
Лікування
Методи лікування будуть залежати від стадії уражання ока. При виявленні патології на ранньому етапі призначається медикаментозна терапія, у вигляді очних крапель та таблетованих препаратів, які зупинять атрофію зорового нерва та відновлять кровопостачання.Оперативне втручання необхідне у разі відсутності ефекту від консервативної терапії та при діагностуванні патології на пізніх стадіях. Мета операції створити необхідний відтік внутрішньо очної рідини, для нормалізації тиску.
Профілактика
В цілях запобігання глаукоми рекомендовано правильно харчуватися (виключити гості страви, кофеїн), проходити профілактичні огляди в офтальмолога, своєчасно лікувати патології, які можуть призвести до глаукоми. Також важливо слідкувати за часом проведеним за гаджетами, щоб уникнути перенапруження очей.Своєчасне виявлення захворювання, проведення відповідного лікування з чітким дотриманням рекомендацій лікаря – являються складовими для успішного усунення такої патології як глаукома.
Автор: Наталія Холявицька