Периферична нейропатія: основні симптоми ураження нервів
Периферична нейропатія — це патологічний стан, що супроводжується ураженням нервових закінчень, внаслідок чого вони не працюють належним чином. Вона належить до будь-якого стану, який впливає на нерви за межами головного або спинного мозку.
Робота периферичних нервів полягає в тому, щоб доставляти сигнали про певні відчуття назад у мозок. Вони складають складну мережу, яка з’єднує головний і спинний мозок з м’язами, шкірою та внутрішніми органами.
Також периферичні нерви забезпечують функціонування ряду функцій організму, від перетравлювання їди до кровообігу.
Периферична нейропатія класифікується в залежності від виду ураженого нерва. Так мононевропатія виникає, коли ушкоджується лише один нерв, переважно внаслідок травм та тривалих повторювальних рухів, тоді як полінейропатія — супроводжується ураженням кількох нервів. Відмітимо, що синдром зап'ястного каналу є поширеним типом мононейропатії. А от полінейропатія може мати широкий спектр причин, включаючи вплив певних токсинів, погане харчування (зокрема, дефіцит вітаміну B) та діабетичну нейропатію.
Які фактори можуть спричинити периферичну нейропатію?
- Травма (наприклад, ДТП, перелом).
- Розвиток інфекційного процесу (вплив вірусів, типу простого герпесу або бактеріального агента — хвороба Лайма).
- Гормональний дисбаланс.
- Зловживання алкоголем.
- Приймання певних лікарських препаратів (протисудомні, гіпотензивні).
- Дефіцит вітамінів.
- Генералізовані захворювання (наприклад, цукровий діабет, що є найпоширенішою причиною захворювання).
Не є виключенням коли периферична нейропатія є генетичною, але все-таки більшість випадків є набутими.
Основні симптоми
Клінічна картина захворювання також буде залежати від типу уражених нервів. Враховуючи, що в організмі існує три типи нервів, то при ураженні сенсорної групи (біль, дотик, реакція на холодне або гаряче) хворого турбуватиме відчуття поколювання, оніміння, зниження відчуття болю та ін.
Моторна нейропатія, коли нерви відповідають за рух м’язів (ходьба, розмова) супроводжуватиметься м'язовими судомами та слабкість, посмикуванням та навіть паралічем.
Вегетативна нейропатія характеризується залученням до патологічного процесу тих механізмів в організмі, які ми не помічаємо — дихання, серцебиття, процес травлення. Відповідно до даного типу розладу можна віднести прискорене серцебиття, метеоризм, надмірне або навпаки знижене потовиділення.
Діагностика та тактика лікування
Встановлення діагнозу відбувається на основі фізикального огляду та ряду діагностичних тестів, що включають проведення електроміографії, дослідження нервової провідності, МРТ та КТ.
Тактика лікування буде направлена на усунення симптомів захворювання та безпосередньо основної причини. Тобто при наявності в анамнезі цукрового діабету пацієнтові необхідно приділяти увагу контролю рівня цукру в крові. Допомогти у цьому може пристрій глюкометр, який Ви зможете придбати за доступною ціною в медичному маркеті ITMED.
Більшого результату у проведеній терапії допоможе досягти комбінація методів.
Так лікар може додатково призначити знеболювальні, провести блокаду нерва (введення анестетика безпосередньо в уражений нерв), черезшкірну електронну нервову стимуляцію. Щодо останнього методу, то завдяки розміщеним на шкірі електродів посилаються електричні імпульси, внаслідок чого нерви не в змозі передавати больові сигнали до мозку.
Помірні регулярні фізичні вправи також можуть допомогти зменшити дискомфорт. Не варто забувати й про введення здорових звичок у свій розпорядок дня. Адже куріння, алкоголь при тривалому вживанні завдають суттєвого ураження нервовим закінченням.
Пам'ятайте, що деяким з можливих причин периферичної нейропатії можна запобігти. Також можливо знизити шанси на його розвиток, запобігаючи або контролюючи певні захворювання.