Субдуральна гематома: основні симптоми крововиливу в мозок
Відмітимо, що дане порушення являє собою скупчення крові на поверхні мозку під черепом.
Механізм формування субдуральної гематоми полягає в порушенні цілісності вени (переважно) між черепом та поверхнею мозку. Цей простір називається субдуральним, тому що він знаходиться нижче твердої мозкової оболонки. Також даним типом кровотечі може бути згусток крові на поверхні мозку.
Відмітимо, що наслідки патології можуть бути досить серйозними та навіть становити загрозу життю. На це впливатиме тип гематоми, вік пацієнта та час встановлення діагнозу.
В залежності від перебігу розрізняють гостру субдуральну гематому, коли у людини виникла тяжка травма голови. Так уражена ділянка мозку наповнюється кров'ю, а характерні прояви одразу дають про себе знати.
У разі незначних травм голови можливий розвиток хронічної форми захворювання. За статистикою частіше випадки даної субдуральної гематоми зустрічаються серед людей похилого віку. Це викликано наявністю додаткового простору у черепі внаслідок вікового зменшення розмірів мозку. Зауважимо, що характерні симптоми можуть виникнути навіть через декілька тижнів після травматичної події.
Основні прояви
- Сильний головний біль.
- Запаморочення та втрата свідомості.
- Порушення мовлення.
- Судоми.
- Оніміння, втрата функцій однієї сторони тіла.
- Слабкість та сонливість.
- Порушення ходьби.
- Нудота та блювання.
Виниклі симптоми потребують надання невідкладної медичної допомоги.
Оскільки у міру того, як кровотеча продовжується і тиск у мозку зростає, прояви захворювання можуть погіршуватися.
Які фактори впливають на розвиток захворювання?
- Травми голови, внаслідок ДТП, удару по голові, серйозного падіння та ін.
- Хронічні субдуральні гематоми зазвичай спричинені легкими або повторними травмами голови. Не є виключенням їх появи без видимої причини.
І якщо гострі субдуральні гематоми зазвичай виникають у людей, які нещодавно перенесли черепно-мозкову травму, то хронічну форму частіше зазнають особи, що приймають антикоагулянти, хворі на гемофілію, люди похилого віку, що мають підвищені ризики впасти та ті, що зловживають надмірною кількістю алкоголю.
Діагностика та тактика лікування
Встановлення діагнозу відбувається на основі анамнезу та методів візуалізації, серед яких КТ або МРТ. Додатково проводяться лабораторні дослідження крові, що дасть можливість визначити ступінь крововтрати.
Щодо тактики лікування, то як зазначалося вище гостра форма патології потребує надання невідкладної медичної допомоги, яка відбувається виключно в умовах операційної. Так проводиться краніотомія, що полягає у видаленні великої сформованої гематоми.
Маленькі розміри гематоми (менш ніж 1 см) можливо усунути шляхом дренування. Не є виключенням, коли вони викликають мало симптомів або взагалі їх не мають, оскільки гематоми досить малі, щоб не потребувати хірургічного лікування. Постільний режим, ліки та спостереження може бути єдиним методом надання допомоги. У такому випадку лікарем буде призначено регулярні візуалізаційні тести, щоб контролювати гематому та переконатися, що вона загоюється.
Медикаментозна терапія включає призначення протисудомних препаратів, кортикостероїдів.
Після субдуральної гематоми можливо відновити функцію мозку, особливо у випадках захворювання серед молоді та тих, хто одразу отримав необхідну терапію.