Перевозка больных

Седанов

Епілепсія: особливості надання допомоги при судомних нападах

Епілепсія: особливості надання допомоги при судомних нападахЕпілепсія - це патологічний стан, неврологічного характеру, що характеризується раптовими повторювальними судомними нападами.

Відмітимо, що судомний напад являє собою раптовий приплив аномальної електричної активності у  мозку. Вони можуть включати зміни свідомості, контролю над м’язами (м’язи можуть посмикуватися або смикатися), відчуття, емоції та поведінку.
 
В залежності від перебігу розрізняють два основних типи нападів, генералізовані та фокальні.
 
Відповідно генералізовані судоми впливають на весь мозок, тоді як фокальні навпаки вражають лише одну його частину. При цьому існують різні ступені тяжкості нападів. Так не є виключенням, коли судоми тривають лише декілька секунд і людина перебуваючи в сплячому стані може навіть не помітити порушення. В протилежному випадку сильніші напади можуть викликати спазми та неконтрольовані м’язові посмикування. Тривалість їх варіюється від декількох секунд до кількох хвилин. 

Які причини можуть викликати захворювання?

  1. Травма голови та формування рубців головного мозку після черепно-мозкової травми (посттравматична епілепсія)
  2. Інсульт.
  3. Дефіцит кисню в мозку.
  4. Новоутворення мозку.
  5. Розвиток інфекційних захворювань (наприклад, менінгіт).
Деякі типи епілепсії зустрічаються у людей із сімейним анамнезом. 
Епілепсія може розвинутися в будь-якому віці, але діагноз зазвичай ставиться в ранньому дитинстві або після 60 років. 
 
Відповідно спровокувати напад у хворих на епілепсію можуть різні фактори, від стресу, дефіциту сну, яскравого світла до лихоманки, алкоголю та зниження рівня цукру в крові.
Відмітимо, що зазвичай встановити, що саме є тригером епілепсії досить тяжко. Переважно це їх поєднання. Тому так важливо вести спеціальний щоденник, де можна вказувати початок нападу, що йому передувало, наприклад вид діяльності, незвичні звуки або стрес.

Основні симптоми 

Клінічна картина залежатиме від типу нападу та у кожному випадку є індивідуальною.
Так у випадку фокальних нападів у хворого не буде відбуватися втрата свідомості, при цьому може спостерігатися зміна смаку або нюху, запаморочення, поколювання та посмикування кінцівок.
Генералізовані напади, що охоплюють весь мозок включають появу “затвердіння” тіла, судоми, втрату контролю над сечовим міхуром або кишківником, прикушування язика та непритомність.
 
В обох випадках після нападу хворий може не пам’ятати про нього або відчувати легке нездужання протягом кількох годин.

Тактика

Головне при розвитку нападу епілепсії є правильне надання першої допомоги. Якщо у хворого легкий перебіг епілепсії важливо перебувати з ним до моменту закінчення нападу, надалі після того, як він прийде до тями варто відвести його у безпечне місце та все спокійно розповісти.
 
Тяжкі випадки захворювання у вигляді тоніко-клонічних судом потребують проведення наступних дій:
  1. Покласти потерпілого на землю та поверніть на бік.
  2. Прибрати від людини будь-які небезпечні предмети.
  3. Під голову покласти щось м'яке.
  4. Послабити одяг, що може заважати диханню.
  5. Викликати швидку.
Також під час нападу можна притримувати постраждалого. В жодному разі не потрібно приймати спроби фіксувати язик чи вливати рідину або ліки у ротову порожнину.

Допомогти лікарю встановити діагноз може анамнез, неврологічний огляд та ряд діагностичних тестів. Наприклад, лабораторні дослідження крові, електроенцефалограма, КТ та МРТ. Епілепсія зазвичай діагностується, при наявності судом, однак з відсутністю видимої або оборотної причини.

Лікування епілепсії може допомогти зменшити кількість нападів. З цією метою можливе призначення протисудомних препаратів та встановлення стимулятора блукаючого нерва (електрична стимуляція нерва).
Додатково пацієнтам з нападами епілепсії рекомендовано дотримання кетогенної дієти, з високим вмістом жирів та низьким вмістом вуглеводів.
Оперативне втручання проводиться лише у виключних випадках та полягатиме у видаленні ділянки мозку, яка викликає судомну активність. При проведенні таких операцій пацієнтам переважно доведеться перебувати у свідомості, аби уникнути видалення частини мозку, яка контролює, наприклад, зір, слух, мову чи рух.

Попри те, що наразі немає ліків проти епілепсії, правильне лікування та дотримання всіх рекомендацій лікаря може призвести до значного покращення стану пацієнта та його якості життя.

Медична платформа

Медичні меблі в ITMED


Алкофарм