Мігренозна аура: основні симптоми та методи лікування
Симптоми аури досить різноманітні, від порушення зору до незв'язного мовлення.
Як зазначалося вище, ознаки аури можуть виникати ще до початку нападу мігрені, та відповідно бути попереджувальним етапом порушення. Так вона у більшості випадків виникає за годину до початку болю.
Також не є виключенням, коли аура розвивається без нападу мігрені. Це називається тихою мігренню. Хоча біль при мігрені не виникає, симптоми аури самі по собі можуть заважати повсякденній діяльності.
Які фактори впливають на появу аури мігрені?
Достеменно невідомо, що саме є причиною порушення. Однак спеціалісти відзначають про зв'язок аури з так званою хвилею електричної активності, яка поширюється по корі головного мозку. Частина мозку, куди поширюється електрична або хімічна хвиля, визначає тип симптомів, які може відчувати хворий.
Додатковими тригерами можуть виступати сильний стрес, розлад сну (недосипання), нерегулярне харчування, зловживання алкоголем, гормональний розлад та ін.
Основні симптоми
- Зміни зі сторони зору (візуальні симптоми): мерехтливі спалахи та зигзагоподібні лінії в полі зору, порушення зору (суттєве зниження).
- Відчуття оніміння або поколювання. Можуть виникати з однієї сторони тіла, наприклад в одній руці з поширенням вгору, обличчя, губ або язика.
- Порушення мови: невиразна мова та бурмотіння.
Попри дискомфорт, аура мігрені не є небезпечною. Однак вона може імітувати симптоми інших серйозних захворювань, таких як інсульт.
Відмітимо, що передує аурі передмігренозний стан, який є найранішою з чотирьох стадій нападу мігрені. Розпізнавання симптомів передмігрені може допомогти уникнути тригерів та запобігти нападу. До типових симптомів можна віднести розвиток депресивного стану та безсоння, розлад шлунку (закреп, діарея), підвищена чутливість до звуків та світла, нудота, швидка стомлюваність.
Тактика
Діагноз встановлюється неврологом на основі аналізу клінічної картини, скарг хворого та фізикального огляду. Так хворі повинні мати принаймні два напади мігрені, з включенням відповідних критеріїв.
Додатково при наявності показань можливе проведення методів візуалізації (КТ та МРТ). Наприклад, це може бути поява нових неврологічних симптомів, раптовий сильний головний біль та неможливість його усунути.
Настання ж аури потребує надання самодопомоги. Так насамперед при розвитку симптомів, пацієнтові необхідно перейти до темної та тихої кімнати. Допомогти зменшити дискомфортні ознаки може холодний компрес на чоло або задню частину шиї.
Як і при аурі, так і при безпосередньо мігрені лікування полягатиме в призначенні лікарем підібраної медикаментозної терапії. Комбінація ліків включає препарати як для профілактики, так і для полегшення симптомів:
- антидепресанти;
- гіпотензивні;
- протисудомні препарати;
- знеболювальні.
Також можливе застосування альтернативних методів лікування мігрені таких як, акупунктура та методи релаксації.
Важливо пам'ятати, що симптоми аури можуть бути схожі на більш серйозні стани, такі як інсульт або судоми. Тому якщо раніше у пацієнта не відчувалася мігрень з аурою, однак він почав відчувати оніміння однієї сторони тіла або проблеми з мовою, необхідно негайно звернутися до лікаря.