Добове моніторування ЕКГ: показання
Холтерівський добовий моніторинг ЕКГ застосовується у тому випадку коли за допомогою звичайного ЕКГ не має можливості діагностувати певну патологію серця. Це пов'язано з тим, що зазвичай перебої виникають коли ми маємо емоційне або фізичне перенавантаження. Відповідно добове застосування холтеру дозволяє упродовж 24 годин діагностувати роботу серця, як під час навантажень різного характеру, так і під час сну.
Холтерівське моніторування ЕКГ - це метод, функція якого полягає у безперервному запису ЕКГ упродовж доби за допомогою спеціальних кардіорегістраторів. Реєстрування електричної активності серця відбувається за допомогою портативного пристроюю під назвою - холтер, який кріпиться на грудях пацієнта. Окрім показників ЕКГ аналізуються зміни артеріального тиску.
Перевагою добового моніторингу ЕКГ є те, що у людини не виникає необхідності спеціально знаходитися у межах стаціонару, тобто обстеження проводиться в умовах звичайного ритму життя пацієнта. Прилад (холтер) не помітний під одягом та не заважає рухам, а запис ЕКГ проводиться автоматично через рівні проміжки часу. При появі дискомфорту в області серця людина може натиснути на кнопку з метою проведення додаткового запису.
При яких станах показано проведення холтерівського моніторування ЕКГ
В першу чергу метод діагностування проводиться при наявності скарг на моменти порушення ритму серця, больові відчуття або печіння в області серця, випадки запаморочення та непритомності, слабкість та задишку.
Обов'язковим є проведення холтер-моніторингу при перенесеному інфаркті міокарду та перед оперативним втручанням на серці.
До додаткових рекомендацій належать наступні стани:
- Обстеження при гіпертрофічній кардіоміопатії, тяжких захворюваннях серця.
- Синдром подовженого інтервалу Q-T, синдром WPW.
- Підозра на ішемію міокарда.
- Контроль функціонування кардіостимулятора.
- При підозрі на апное під час сну.
Етап проведення холтерівського моніторингу
Жодних протипоказань для проведення обстеження не має, тим паче метод є абсолютно безболісним. Зазначимо, що ускладнити проведення обстеження може наявність широких ранових поверхонь та запального процесу на грудній клітці.
Щодо попередньої підготовки, то в цьому також нема потреби.
Особливість проведення добового моніторингу ЕКГ є те, що не потрібно змінювати свій звичайний режим дня, в тому числі й обмежувати фізичні навантаження. Однак варто не забувати про певні організаційні питання:
- Записувати у записник/щоденник свої дії, щоб надалі порівняти показники холтеру та ступінь пережитого навантаження.
- Не приймати душ або ванну. Також не допускати попадання на прилад прямих сонячних променів, з метою не допущення його нагрівання, механічних ударів та впливу електронних приладів.
- Варто слідкувати за надійним приєднанням електродів.
Через 24 години прилад знімається, а результати оцінюються лікарем кардіологом. Також додатково вводяться дані в комп'ютер для аналізу. Холтерівська ЕКГ містить від 100 до 150 тисяч комплексів і спеціальні автоматичні алгоритми аналізу ЕКГ їх обробляють та видають висновок.
Добовий моніторинг ЕКГ за Холтером допомагає лікарю діагностувати не тільки наявність того чи іншого захворювання, але і його характер, тип, тривалість і т. д.