Перевозка больных

Медичне обладнання в ITMED

Гіпотиреоз: основні симптоми зниженої роботи щитоподібної залози

Гіпотиреоз: основні симптоми зниженої роботи щитоподібної залозиГіпотиреоз – це патологічний стан, що характеризується порушенням функції щитоподібної залози, а саме її неможливістю продукувати достатню кількість тиреоїдних гормонів. 

Варто розуміти, що гормони щитоподібної залози беруть участь у контролюванні ряду функцій організму, від роботи серця до травної системи.

За статистичними даними більшість випадків припадає на осіб віком старше 60 років (можливі випадки появи й у більш молодшому віці), переважно жіночої статі. 

Легка форма захворювання діагностується як субклінічний гіпотиреоз. Протилежним станом гіпотиреозу є гіпертиреоз, коли залоза навпаки виробляє гормони у надмірній кількості. Обидва порушення мають негативний вплив на стан організму.

Характерні ознаки

  1. Швидка стомлюваність.
  2. Збільшення маси тіла.
  3. Сухість шкіри та ламкість нігтів.
  4. Зниження потовиділення.
  5. Депресивний стан.
  6. Уповільнений пульс.
  7. М'язова слабкість.
  8. Підвищена чутливість до холоду.
  9. Закреп.
  10. Біль та скутість у суглобах.
  11. Порушення менструального циклу та проблеми з фертильністю у жінок.
  12. Еректильна дисфункція у чоловіків.
При цьому для кожного випадку характерний свій розвиток клінічної картини. Так у більшості людей симптоми захворювання розвиваються поступово упродовж багатьох років. Гіпотиреоз може викликати різні симптоми при цьому імітуючи інші захворювання. Так досить часто у людей старшого віку поява втоми та зайвої ваги сприймається за частину старіння. Але оскільки метаболізм продовжує сповільнюватися, у людини можуть виникнути більш очевидні проблеми.

При відсутності вчасного лікування, коли гіпотиреоз прогресує, далі симптоми ставатимуть все серйознішими, від анемії, набряку обличчя до можливої втрати слуху. 

У рідкісних випадках важкий гіпотиреоз може призвести до мікседемної коми, загрозливого для життя стану, який вимагає невідкладної допомоги. 

Основні причини

  1. Перенесення оперативного втручання на щитоподібній залозі (хірургічне видалення щитоподібної залози).
  2. Тиреоїдит Хашимото (аутоімунне захворювання при якому імунна система помилково атакує щитоподібну залозу).
  3. Лікування радіоактивним йодом (стандартне лікування при гіпертиреозі).
  4. Приймання певних лікарських препаратів (наприклад, ліки для лікування психічних розладів, раку чи хвороб серця).
  5. Дефіцит йоду.
  6. Ураження гіпофіза (наприклад, пухлина).
  7. Радіотерапія (наприклад, променева терапія проводиться при раку голови, шиї або розвитку лімфоми).
Окремо виділяють вроджений гіпотиреоз, стан, що виникає, коли щитоподібна залоза розвивається аномально або її немає взагалі. Причиною цього може бути генетичний фактор або дефіцит йоду. 

Діагностика та тактика лікування

Встановити діагноз можливо насамперед на основі проведення лабораторних досліджень крові (тест на тиреотропний гормон, рівень тироксину та трийодтироніну) та медичного огляду. Пацієнтові також можуть знадобитися візуалізаційні тести щитоподібної залози, які можуть включати УЗД, КТ та сканування (тип ядерно-медичної візуалізації).

Важливо розуміти, що гіпотиреоз є хронічним порушенням, тому дії лікаря будуть направлені на полегшення симптомів та регулювання рівня гормонів. Замісна гормональна терапія є найпоширенішим методом лікування недостатньої функції щитоподібної залози.
 
Пацієнтові на процес лікування знадобляться подальші аналізи крові, щоб контролювати прогрес. Це дасть можливість знайти дозу препарату, що найкраще впливатиме на симптоми. 

У більшості випадків люди з гіпотиреозом повинні приймати ці ліки все життя. 

Попри те, що специфічної дієти не потрібно дотримуватися при гіпотиреозі, про деякі рекомендації варто пам’ятати. Насамперед це збалансоване харчування з достатньою кількістю йоду та дотриманням норми споживання солі.
Також доцільним буде розглянути можливість використання методів зняття стресу, таких як медитація та йога. Адже як зазначалося вище гіпотиреоз може викликати депресію та тривожність.

Медична платформа

Медичні меблі в ITMED


Алкофарм