Перевозка больных

Медичне обладнання в ITMED

Феохромоцитома: ранні прояви пухлини наднирників

Феохромоцитома: ранні прояви пухлини наднирниківНад кожною з нирок розташовуються надниркові залози, функція яких полягає у продукуванні гормонів. Ці гормони допомагають регулювати артеріальний тиск, рівень цукру в крові, метаболізм та ін.. 

Феохромоцитома — це патологічний стан, що характеризується формуванням рідкісної пухлини в клітинах надниркових залоз. Поява такого типу новоутворення впливає на порушення балансу гормонів. Наприклад, продукуватися у надмірній кількості можуть гормони норадреналіну та адреналіну. 
 
Механізм розвитку феохромоцитоми полягає в аномальному рості хромафінних клітин, з яких і формується пухлина. Коли ці клітини нетипово ростуть у центрі надниркових залоз, їх називають феохромоцитомами, але коли вони розвиваються в інших частинах тіла, їх називають парагангліомами.
 
Як правило, феохромоцитома вражає тільки один наднирник, але може вражати й обидві залози. Іноді в одній наднирковій залозі є більше однієї пухлини.

Основні причини

У більшості випадків невідомо точної причини феохромоцитоми. Вона має раптову появу. Однак спеціалісти пов’язують даний стан зі спадковим фактором. Тобто передання спадкової хвороби, яка пов’язана з феохромоцитомою через батьків. 
 
Спровокувати загострення симптомів пухлини можуть певні лікарські препарати (наприклад, бета-блокатори), тиск на пухлину, надмірна фізична активність, пологи, емоційний стрес, харчові продукти з великою кількістю амінокислоти тираміну (наприклад, червоне вино, шоколад або сир).

Характерні ознаки

Ознаки та симптоми феохромоцитоми виникають, коли пухлина виділяє занадто багато адреналіну або норадреналіну у кров. Однак у деяких випадках пухлини протікають безсимптомно.
  1. Головний біль. 
  2. Підвищена пітливість.
  3. Високий артеріальний тиск, який не усувається звичайними гіпотензивними препаратами.
  4. Прискорене серцебиття.
  5. Слабкість.
  6. Втрата ваги.
  7. Больові відчуття у животі.
  8. Відчуття тремтіння.
  9. Тривожність.
  10. Закреп.
Ці симптоми можуть виникати раптово, як напад, кілька разів на день. Або вони можуть траплятися лише кілька разів на місяць. У міру зростання пухлини напади можуть посилюватися та траплятися частіше.
 
Відзначимо, що раптове підвищення гормонів надниркових залоз називається адренергічним кризом. 

Діагностика та тактика лікування

Встановлення діагнозу відбуватиметься на основі виниклих симптомів та ряду діагностичних тестів, серед яких МРТ та КТ, ПЕТ зображення, лабораторні дослідження крові та сечі. Після того, як лікар діагностує феохромоцитому, він, ймовірно, виконає додаткові тести, щоб визначити, чи є пухлина доброякісною, чи злоякісною, і чи вона поширилася на інші частини тіла.
 
Основним методом лікування при феохромоцитомі є оперативне втручання з видалення пухлини. При ураженні лише однієї надниркової залози можливе її повне видалення, оскільки інша залоза буде виробляти гормони, необхідні організму.

Якщо пухлини в обох залозах, лікар може видалити лише пухлини та залишити частину залоз.

Якщо пухлина виявиться злоякісною, після операції може знадобитися лікування раку, наприклад проходження хімієтерапії та променевої терапії.

Відсутність вчасного лікування даного типу новоутворення підвищує ризики порушення серцебиття, високого артеріального тиску, інфаркту та навіть відмови органів.

Загалом прогноз феохромоцитоми залежатиме від того чи є пухлина раковою. 

Медична платформа

Медичні меблі в ITMED


Алкофарм