Перевозка больных

Медичне обладнання в ITMED

Діабетична кома: перші ознаки, які не можна ігнорувати

Діабетична кома: перші ознаки, які не можна ігноруватиДіабетична кома являє собою небезпечне для життя ускладнення цукрового діабету. Вона виникає через критичне порушення обміну речовин в організмі. Відмітимо, що діабетична кома потребує невідкладної медичної допомоги, оскільки зволікання може призвести до незворотних ушкоджень мозку або навіть смерті. Своєчасне розпізнання перших симптомів діабетичної коми є ключем до збереження життя та здоров’я пацієнта.

Діабетична кома – це патологічний гострий стан, коли рівень глюкози в крові значно відхиляється від норми. Вона може розвиватися як при надмірно високому (гіперглікемія), так і при критично низькому (гіпоглікемія) рівні цукру. Існує три основні типи діабетичної коми:
  1. Гіпоглікемічна кома: виникає через різке зниження рівня глюкози в крові, часто у людей, які приймають інсулін або гіпоглікемічні препарати.
  2. Кетоацидотична кома: типова для людей із діабетом 1 типу, коли внаслідок нестачі інсуліну організм починає розщеплювати жири, що призводить до накопичення кетонових тіл.
  3. Гіперосмолярна кома: зустрічається частіше у хворих на діабет 2 типу. Характеризується надзвичайно високим рівнем глюкози, зневодненням та втратою свідомості без кетонемії.
Механізм розвитку захворювання полягає в тому, що коли рівень цукру різко виходить за межі нормальних значень, організм починає функціонувати неправильно. При гіпоглікемії мозок страждає від дефіциту глюкози, яка є основним джерелом енергії. Натомість при гіперглікемії відбувається зневоднення клітин, порушення кислотно-лужного балансу і накопичення токсичних речовин (кетонів), що призводить до поступової втрати свідомості.

Характерні ознаки

Рання симптоматика діабетичної коми може бути різною залежно від її типу, але існують загальні попереджувальні сигнали, на які варто негайно звернути увагу.
 
Ознаки гіпоглікемії:
сильна слабкість;
пітливість;
тремтіння; 
дратівливість; 
головний біль;
голод. 
Якщо рівень глюкози продовжує падати, можливі дезорієнтація, порушення координації, судоми та втрата свідомості. Важливо реагувати вже на перші симптоми, адже подальше зниження цукру може стати критичним.
 
Ознаки кетоацидозу:
Стан розвивається поступово, протягом кількох годин або днів. Людина може скаржитися на:
спрагу; 
часте сечовипускання;
сухість у роті; 
біль у животі; 
нудоту; 
слабкість;
запах ацетону з рота;
шкіра стає сухою, а дихання – глибоким і шумним (так зване «кетонове дихання»). 
При ігноруванні симптомів можливе прогресування до коми.

Ознаки гіперосмолярного стану:
Вони менш виражені, що робить цей тип особливо підступним. Людина може відчувати:
сильну спрагу; 
сплутаність свідомості;
втому; 
зневоднення. 
Прогресування може призвести до паралічу, судом і глибокої коми.

Тактика

Поява симптомів має стати сигналом для негайних дій. У разі гіпоглікемії слід дати пацієнту швидкі вуглеводи, наприклад, солодкий сік, цукерку або глюкозу в таблетках. Якщо через декілька хвилин симптоми не минають – необхідно викликати швидку допомогу.
 
У випадках, коли підозрюється кетоацидоз чи гіперосмолярний стан, самолікування небезпечне. Потрібна госпіталізація та корекція електролітного балансу, інсулінотерапія й контроль за життєво важливими функціями організму.
Основним методом профілактики є ретельний контроль рівня глюкози. Важливо дотримуватись схеми лікування, регулярно перевіряти рівень цукру в крові, не пропускати прийом їжі та бути фізично активним. Люди з діабетом повинні мати при собі джерело швидких вуглеводів та носити медичну ідентифікацію.

Пам’ятайте, що чим краще людина з діабетом розуміє сигнали свого організму, тим більше шансів уникнути критичних ситуацій. Своєчасне виявлення симптомів і правильні дії можуть урятувати життя.

Медична платформа

Медичні меблі в ITMED


Алкофарм