Правець: симптоми та методи лікування інфекції
В умовах воєнного стану як ніколи небезпечно отримати інфекційне ураження під назвою правець. Насамперед це стосується підвищених ризиків інфікування під час отримання поранень різного характеру (наприклад, кульове поранення, ударна хвиля, опік, укус тварин). Тому розберемо детальніше основні симптоми правця та методи надання допомоги.
Правець - це патологічний стан інфекційного генезу, що характеризується ураженням нервової системи, внаслідок дії бактеріального нейротоксину.
Провокуючий фактор
Збудником захворювання являється бактерія Clostridium tetani, яка завдяки своїй високій стійкості в навколишньому середовищі може тривалий час зберігати свою життєдіяльність (до декількох років).
Типовою локалізацією спор бактерії є ґрунт, стояча вода, заржавіли металеві предмети (наприклад, цвях), фекалії тварин тощо.
Відповідно зараження відбувається при контакті ранової поверхні з брудом, водою або ж при безпосередньому пошкодженні шкіри та м'яких тканин інфікованим предметом. При потраплянні до пошкоджених м'яких тканин бактерії починають активно розмножуватися продукуючи токсини.
Характерні симптоми правця
Інкубаційний період правця становить від доби до трьох тижнів (21 день). Відзначимо, що чим коротший інкубаційний період, тим вищі ризики летальності.
- Спазм м'язів, що поступово наростає.
- Судоми, які мають мінливу частоту. Тобто чим важча форма, тим триваліший напад.
- Дисфагія (утруднене ковтання).
- Тризм (спазм жувальних та скроневих м'язів, що робить неможливим розкриття щелепи).
- Підвищене потовиділення та головний біль.
- “Сардонічна посмішка” (характерне оніміння обличчя).
- Підвищення артеріального тиску.
- Поверхневе прискорене дихання.
- Надмірна дратівливість.
При відсутності надання вчасної медичної допомоги високі ризики летального результату, насамперед внаслідок ураження центральної нервової системи хворого.
Діагностика та тактика лікування
Для встановлення діагнозу в умовах сьогодення достатнім буде аналіз клінічної картини, оскільки правець має ряд специфічних ознак.
Надання допомоги при правцю полягатиме в проведенні очищення ранової поверхні від уражених тканин та у введенні протиправцевої сироватки (антитоксин правцевий та протиправцевий імуноглобулін), що дозволяє нейтралізувати токсин.
Додатково при необхідності проводяться заходи щодо відновлення функції дихання та роботи серця.
Основними методами запобігання правця окрім належної обробки рани при виникненні поранення, є насамперед вакцинація. Відмітимо, що щеплення проти правця проводиться за Календарем профілактичних щеплень. Так дітям вакцинація проводиться у 2, 4, 6 та 18 місяців, а ревакцинація у 6 та 16 років. Дорослим варто повторно вакцинуватися кожні 10 років. При відсутності даних про вакцинацію особі необхідно отримати 3 дози вакцини АДП-М (одразу перша доза, друга доза через один місяць та третя доза через пів року).
Важливо враховувати, що вакцинація в умовах війни, як ніколи відіграє вагому роль. Тому при відсутності небезпеки, не відкладайте таку можливість.