Кандидоз: основні симптоми грибкової інфекції
Захворювання кандидоз у більшості асоціюється з розвитком молочниці у жінок. І це дійсно поширений тип порушення, що викликається грибком Candida. Однак ураження яких органів ще може викликатися кандидозом? З'ясуємо далі.
Кандіда є найпоширенішим типом дріжджової інфекції, яка має підвищену стійкість до більшості протигрибкових препаратів. А місцем її локалізації насамперед є ротова порожнина, шкірний покрив, кишківник та статеві органи.
Відповідно, кандидоз - це патологічний стан, що викликається дріжджовим грибком Candida з наступним ураженням слизових оболонок та шкіри.
Як і у випадку з більшістю мікроорганізмів, при певних допустимих нормах даний тип грибка є корисним, адже він допомагає засвоюватися поживним речовинам. У разі підвищеного його продукування виникає ряд порушень, що безпосередньо впливають на самопочуття. І якщо при задовільно функціонуючій імунній системі, грибок може не завдати Вам шкоди, то в протилежному випадку інфекція починає мігрувати по організму.
Відмітимо, що кандидоз може протікати в декількох форма. Так це може бути безсимптомний перебіг, коли хворий є носієм грибка. Однак при цьому лікування не є необхідним. Гостра форма кандидозу супроводжується інтенсивним розвитком свербіння, висипань й виділень. Відповідно лікування повинно бути комплексним. Хронічна форма захворювання характерна періодами безсимптомного перебігу з періодичним загостренням.
Які фактори впливають на розвиток грибкової інфекції?
- Надмірне споживання цукру, швидких вуглеводів, що буквально харчують грибок.
- Приймання антибактеріальної терапії, на тривалій основі та у випадках самолікування.
- Слабкий імунітет (наприклад, на тлі сильного стресу, порушення режиму сну, імунодефіцитні стани).
- Цукровий діабет.
- Гіпо- та авітаміноз.
- Травматизація слизової оболонки або шкіри.
- Тривале приймання КОК.
- Носіння тісного одягу та спідньої білизни (особливо якщо вона вироблена з синтетичної тканини).
Які симптоми вказуватимуть на розвиток кандидозу?
Небезпеку кандидоз становить тим, що його прояви є досить загальними та мають різну варіацію. І дуже часто це викликає труднощі при діагностуванні, або ж симптоми просто не придаються уваги зі сторони хворого.
Так до типових проявів кандидозу належить поява:
- Постійна слабкість та коливання настрою.
- Поява білого нальоту на язику, інколи на внутрішній поверхні щік, яснах, піднебінні. Додатково виникає набряк. Особливо даний тип кандидозу є поширеним серед дітей (оральний кандидоз).
- Порушення зі сторони ШКТ, найчастіше це кандидоз шлунку та стравоходу. Супроводжується нудотою, болем при ковтанні, втратою апетиту, діареєю.
- Інфекційне ураження статевих органів (урогенітальний кандидоз): сирні білі виділення, свербіж, дискомфорт та біль при сечовипусканні та статевому акті.
- Зміни зі сторони шкіри та нігтьової пластини: поява на шкірі пухирців які сверблять та печуть, а згодом лопаються з наступним утворенням ерозій. Ерозії своєю чергою мають чіткі краї та темно-червоний колір з блискучим відтінком. Щодо нігтів, то на початку нігтьовий валик стає набряклим та гіперемованим з виділенням гною. Надалі ніготь жовтіє та починає лущитися.
Діагностика та тактика лікування
Встановлення діагнозу базуватиметься на основі проведення ряду лабораторних досліджень: бак посів, ПЛР, ІФА, мікроскопічне дослідження нальоту й виділень тощо.
Тактика лікування буде залежати насамперед від локалізації патологічного процесу. Однак терапія полягатиме у призначенні протигрибкових препаратів, як системної (таблетовані препарати), так і місцевої дії (мазі, креми, свічки).
Також основою усунення кандидозу є зміни способу життя, насамперед раціону.
Пам'ятайте, що спроби самолікування можуть лише посилити інфекцію та спричинити ускладнений перебіг. Тому в першу чергу при появі нетипових й дискомфортних симптомів - зверніться до лікаря.