Перевозка больных

Медичне обладнання в ITMED

Основні симптоми грижі стравохідного отвору діафрагми

Основні симптоми грижі стравохідного отвору діафрагмиГрижа стравохідного отвору діафрагми або хіатальна грижа - це патологічний стан, що супроводжується проштовхуванням верхньої частини живота через діафрагму в область грудей.

Діафрагма має невеликий отвір, через який проходить харчова трубка (стравохід), перш ніж з’єднатися зі шлунком. При грижі діафрагми шлунок проштовхується через цей отвір у грудну клітку. Отвір називається гіатус, тому цей стан також називають гіатус грижею.
 
Виділяють два типи грижі стравохідного отвору:
  1. Ковзна хіатальна грижа: шлунок та стравохід ковзають у грудну клітку. Зазвичай вона не велика за розміром не викликає скарг у хворого.
  2. Фіксована хіатальна грижа: частина живота проштовхується через діафрагму і залишається там. При даному типі грижі існують високі ризики порушення кровообігу у шлунку.

Основні причини

Достеменно, причина багатьох гриж діафрагми невідома. Однак спеціалісти відзначають про зв'язок формування грижі з послабленням м'язової тканини, наприклад внаслідок травм.
До інших тригерів, що створюють надмірний тиск (повторний) на м’язи навколо живота, можна віднести:
  • тривалий кашель;
  • блювання;
  • травма або оперативне втручання;
  • підіймання важких предметів;
  • вроджені аномалії.
Також до групи провокуючих факторів можна віднести шкідливі звички, ожиріння, похилий вік.

Основні симптоми

  1. Печія, яка посилюється, при нахилах або положенні лежачи.
  2. ГЕРХ.
  3. Відрижка.
  4. Регургітація їжі або рідини в рот.
  5. Відчуття ситості незабаром після їди.
  6. Порушення ковтання.
  7. Больові відчуття в епігастральній ділянці.
Не є виключенням коли симптоми захворювання можуть бути відсутніми.
 
Негайного звернення до лікаря потребують випадки ускладнення грижі, а саме її обструкція або защемлення, що блокує кровообіг у шлунку. При даному стані у пацієнта виникатиме нудота та блювання, неможливість спорожнення кишківника.

Діагностика та тактика лікування

Діагностування захворювання відбувається на основі рентгенографії (з контрастом) та ендоскопії, рН тесту.
 
У більшості випадків аби пацієнта не турбувала грижа можливо обмежитися зміною способу життя та прийманням лікарських препаратів для усунення кислотного рефлюксу та печії (антациди, блокатори Н2-рецепторів). Щодо змін у харчуванні, то доцільним буде їсти невеликими порціями кілька разів на день. Також варто уникати перекусів та приймання їди безпосередньо перед сном. Існують також певні продукти, які можуть збільшити ризик печії. Наприклад, шоколад, гострі та жирні страви, алкоголь та ін.

У тому випадку якщо грижа досягає великих розмірів або ж вона викликає суттєвий дискомфорт, можливе проведення оперативного втручання (торакотомія або лапароскопія). 

Не є виключенням коли лікар рекомендуватиме оперативне втручання незалежно від стадії грижі діафрагми.

Враховуючи, що точні причини розвитку грижі діафрагми невідомі, неможливо і визначити основні методи запобігання захворювання. Однак зменшити ризики її появи можливо контролюючи певні аспекти свого життя, насамперед дотримуючись здорових звичок (контроль ваги, відмова від куріння та ін.).

Медична платформа

Медичні меблі в ITMED


Алкофарм