Перевозка больных

Медичне обладнання в ITMED

Цироз печінки: ранні прояви рубцювання печінки

Цироз печінки: ранні прояви рубцювання печінкиЦироз — це патологічний стан, що супроводжується серйозним рубцюванням печінки. Тобто механізм розвитку захворювання полягає в поступовій заміні здорової тканини печінки на рубцеву, внаслідок хронічного запального процесу. 

Фіброз або рубцювання органу виникає на пізніх стадіях неалкогольної жирової хвороби печінки та інших станів, які включають пошкодження печінки.

За статистичними даними більшість випадків цирозу припадає на чоловіків. 

Залежно від стадії, захворювання поділяють на компенсований цироз, що супроводжується безсимптомним перебігом. Тобто на печінці все ще можуть бути рубці, але вони не розвинулися настільки, щоб викликати будь-які симптоми.

Більшість симптомів виникає при декомпенсованому цирозі. При вчасному встановлені причини цирозу та отриманні допомоги, можливо змінити свій діагноз назад на компенсований. В протилежному випадку це може призвести до печінкової недостатності.

Характерні ознаки

У більшості випадків скарги при даному захворюванні не виникають до моменту прогресування, коли рубці на печінці починають впливати на функціональну здатність органу.

До загальних проявів можна віднести наступні стани: 
  • зниження апетиту та втрата ваги без видимої причини;
  • швидка стомлюваність;
  • легкий біль у верхній правій частині живота;
  • м'язова слабкість або судоми;
  • нудота та блювання.
Коли цироз набирає обертів додатково виникають прояви жовтяниці, порушення мислення, свербіж шкіри, легке утворення синців, потемніння сечі, асцит.

Основні причини 

  1. Хронічне вживання алкоголю.
  2. Гепатити (вірусна інфекція, що може призвести до запалення печінки).
  3. Неалкогольна жирова хвороба печінки та неалкогольний стеатогепатит (стан, при якому в печінці накопичується жир).
  4. Розлади жовчовивідних шляхів.
  5. Приймання певних лікарських препаратів (наприклад, деякі види антибіотиків чи антидепресанти).

Діагностика та тактика лікування

Діагностика цирозу починається з детального збору анамнезу та фізикального огляду. Під час огляду лікар встановлюватиме наявність ознак жовтяниці, збільшення живота, а саме печінки та селезінки, тремор рук, гіперемії долонь.
Визначити, наскільки пошкоджена печінка можливо за допомогою проходження лабораторних досліджень крові, ендоскопії, УЗД, КТ та МРТ, а також біопсії.

Тактика лікування обиратиметься залежно від причини цирозу та стадії прогресування захворювання. Насамперед потрібно контролювати причину, якщо це можливо, щоб сповільнити або зменшити шкоду.

Терапія ж включатиме прийом ліків, зміну способу життя та за показаннями оперативне втручання. 

Медикаментозна терапія полягатиме в призначенні бета-блокаторів або нітратів, антибіотиків при лікуванні гепатитів.

Щодо зміни способу життя, то це насамперед стосується вживання алкоголю, точніше відмову від нього. Також лікар може порекомендувати схуднути при наявності зайвої ваги. 

Якщо цироз сильно прогресує, а медикаментозна терапія не приносить результату, одним з останніх варіантів є трансплантація печінки.

Печінка є важливим органом, і як тільки на ній починають утворюватися рубці внаслідок певного захворювання, необхідне вчасне лікування. Оскільки надалі пошкодження може стати настільки серйозним, що орган більше не зможе нормально функціонувати.

Медична платформа

Медичні меблі в ITMED


Алкофарм