Перевозка больных

Медичне обладнання в ITMED

Основні симптоми надмірного бактеріального росту тонкої кишки

Основні симптоми надмірного бактеріального росту тонкої кишкиНа відміну від товстого кишківника, концентрація бактерій у тонкій кишці є значно меншою. Це спричинене секрецією шлункової кислоти та перистальтикою. Однак коли ці захисні механізми порушуються, може проявитися надмірний ріст бактерій у тонкій кишці (SIBO).

Надмірний бактеріальний ріст тонкої кишки (SIBO) - це серйозний патологічний стан, що характеризується ураженням тонкого кишківника. Відповідно до назви в тонкій кишці збільшується кількість бактерій, особливо тих типів, які зазвичай не зустрічаються в цій частині травного тракту.

Основні симптоми

  1. Больові відчуття в ділянці шлунку, особливо після їди.
  2. Здуття живота.
  3. Діарея або закреп.
  4. Поява відчуття швидкого насичення їдою.
  5. Можлива раптова втрата ваги.
  6. Швидка стомлюваність.

Що виступає причиною SIBO?

Достеменно причини надмірного бактеріального росту тонкої кишки не вивчені. Однак спеціалісти відзначають про можливий вплив на порушення наступних факторів:
  • анатомічні особливості тонкої кишки (наприклад, дивертикульоз);
  • зміни рівня pH;
  • порушення зі сторони імунної системи;
  • зміни зі сторони м’язової діяльності тонкої кишки, що у результаті спричиняє недостатнє видалення з органу залишків їди та бактерій.
Досить часто даний стан пов'язують з рядом патологій зі сторони шлунково-кишкового тракту, серед яких хвороба Крона, гастропарез, целіакія, перенесені оперативні втручання та ін. Так легкі випадки можуть протікати безсимптомно, тоді як при помірному перебігу багато неспецифічних симптомів, які перетинаються з іншими захворюваннями, такими як синдром подразненого кишківника.
 
Цукровий діабет, гіпотиреоз, ВІЛ також можна віднести до ймовірних факторів ризику.

Діагностика та тактика лікування

Встановлення діагнозу відбувається на основі анамнезу пацієнта, фізикального огляду, аналізу клінічної картини та ряду діагностичних тестів.
Переважно методи діагностики включають проведення дихального тесту, коли при надлишку бактерій  виділяються гази водню та метану, лабораторних досліджень крові та калу, дослідження рідини з тонкого кишківника. Візуалізація структурних аномалій кишківника можлива завдяки проведенню МРТ та КТ, рентгенографії. 
 
Щодо лікування, то SIBO можна усунути за допомогою комбінації антибактеріальної терапії та змін у режимі харчування.
При цьому, призначення антибіотиків хоч і зменшить рівень бактерій у тонкій кишці, але не вирішить основну проблему, тобто причину надмірного їх росту. Відповідно при виявленні основного захворювання необхідно буде розпочати його лікування. Прийом пробіотиків також може допомогти бактеріям у кишківнику повернутися до нормального стану. 

Зміни які варто розпочати у харчуванні є індивідуальними. Переважно необхідно вживати збалансовані та поживні продукти, їсти невеликими порціями, але частіше, а при целіакії уникати глютенових продуктів.
В протилежному випадку, відсутність лікування може призвести до зневоднення організму та недоїдання.

Медична платформа

Медичні меблі в ITMED


Алкофарм