Перевозка больных

Медичне обладнання в ITMED

Ахалазія: основні симптоми ураження стравоходу

Ахалазія: основні симптоми ураження стравоходуСтравохід являє собою м'язову трубку, що дає можливість переносити їду з горла до шлунку. Відповідно при розвитку ураження зі сторони органу можливе навіть ускладнення процесу ковтання. Більш детальніше з'ясуємо далі.

Ахалазія — це патологічний стан, що характеризується ураженням стравоходу. Переважно причина ураження є неналежне функціонування нервових закінчень органу.
 
Механізм розвитку полягає в порушенні процесу відкривання нижнього стравохідного сфінктера під час ковтання. В нормі більшу частину часу м’язове кільце закриває стравохід від шлунка, та відкривається при ковтанні аби їда пройшла повз нього.  Коли ж відкривання сфінктера не відбувається, харчові продукти можуть накопичуватися в стравоході.
Відповідно клінічна картина має поступовий розвиток з наступним погіршенням симптомів.

Основні причини

Попри свою рідкість виниклий стан вражає людей будь-якої статі з приблизно однаковою частотою. Однак за статистичними даними переважно це особи вікової категорії 30-60 років.
Також спеціалісти відзначають, що розвиток захворювання спричинений сукупністю факторів, серед яких:
  • спадковий фактор;
  • аутоімунний розлад, коли імунна система помилково атакує здорові нервові клітини в м’язових шарах стінок стравоходу;
  • пошкодження нервів стравоходу;
  • деякі вірусні інфекції.

Характерні ознаки

  1. Дисфагія (порушення ковтання).
  2. Відчуття, ніби їда застрягла в стравоході. 
  3. Кашель.
  4. Зменшення маси тіла.
  5. Печія. 
  6. Регургітація їди.
  7. Сухість у ротовій порожнині.
  8. Біль та дискомфорт у грудях.
При відсутності вчасного лікування ахалазія може ускладнитися розширенням та ослабленням стравоходу, його подразненням та тяжким запальним процесом. В критичних випадках можлива навіть перфорація. Також захворювання збільшує розвиток раку стравоходу.

Діагностика та тактика лікування

Встановлення діагнозу потребує проведення ряду діагностичних тестів, оскільки досить часто ахалазію неправильно діагностують внаслідок своєї схожості з іншими захворюваннями ШКТ.
Тому аби правильно діагностувати порушення проводиться ендоскопія, рентгенографія, дослідження моторики стравоходу (манометрія). Методи дослідження будуть залежати від встановленого анамнезу пацієнта.
 
Одразу відмітимо, що ліків проти ахалазії не існує. Тому терапія буде направлена на зменшення проявів захворювання. Досягти це можливо завдяки ряду процедур та зміні способу життя, з наступною відмовою від куріння, вживанням їди малими порціями, сну у напівсидячому положенні. 

Щодо малоінвазивних методів лікування, то переважно хворому проводиться пневматична дилатація (розширення м'язів стравоходу внаслідок введення спеціального балона з подальшим його надуванням). Не є виключенням потреба повторної процедури у майбутньому, внаслідок можливого рецидиву симптомів.
Також лікарем може бути запропоновано ін’єкції ботулінічного токсину (ботокс) у стравохід (ендоскопічно). Процедуру зазвичай також потрібно проводити повторно. 
Оперативне втручання також доповнене різними методиками, малоінвазивними в тому числі. Можливе застосування як пероральної ендоскопічної міотомії, так і фундоплікації (розрізання м'язових волокон стравоходу).

Ліки, що дадуть можливість на першому етапі полегшити симптоми включають призначення  нітратів, блокаторів кальцієвих каналів, інгібітора фосфодіестерази-5.
Кожен випадок захворювання є індивідуальним, тому варто розглянути разом зі своїм лікарем всі можливі варіанти лікування.

Медична платформа

Медичні меблі в ITMED


Алкофарм