Виразковий коліт: основні симптоми запалення кишківника
Виразковий коліт — це патологічний стан, що характеризується розвитком запального процесу в кишківнику.
Кожен випадок захворювання є індивідуальним, та може варіюватися як від безсимптомних та легких проявів до більш тяжких. За статистичними даними більшість випадків коліту припадає на осіб вікової категорії від 15 до 30 років, переважно чоловіків.
Механізм розвитку захворювання полягає в появі запального процесу кишківника (слизова оболонка товстої, прямої кишки або обох). Це своєю чергою призводить до появи виразок, які є зовсім крихітними. Безпосередньо виразки викликаються відмиранням клітин на поверхні слизової кишківника. У більшості випадків патологічний процес розпочинається в прямій кишці з наступним поширенням вгору.
Відмітимо, що виразковий коліт виникає переважно тоді коли імунна система вважає, що їжа, корисні кишкові бактерії та клітини, що вистилають кишку, є чужорідними агентами.
В залежності від локалізації патологічного процесу розрізняють і види виразкового коліту.
Так при запаленні виключно прямої кишки виникає виразковий проктит. Лівобічний коліт викликає запалення в області біля верхньої частини товстої кишки (ділянка згину) та останнім її відділом. Широкий коліт, також відомий як панколіт, викликає запалення всієї товстої кишки.
Основні причини
- Спадковий фактор.
- Порушення зі сторони імунної системи та вплив на неї вірусів й бактерій.
Режим харчування та стрес не викликають захворювання, але вони можуть викликати спалах симптомів.
Основні прояви захворювання
Одразу відмітимо, що виразковий коліт може прогресувати та відповідно змінювати тяжкість клінічної картини. При цьому у пацієнтів можуть спостерігатися періоди ремісії.
До загальних проявів з якими може стикнутися пацієнт, включають:
- больові відчуття в животі, прямій кишці;
- домішки крові в калі, іноді гною;
- зневоднення;
- швидка стомлюваність;
- діарея;
- набряк та біль у суглобах;
- зниження маси тіла.
Діагностика та тактика лікування
З метою діагностування захворювання лікар проведе ряд діагностичних тестів, серед яких лабораторні дослідження крові та калу, КТ, ендоскопічні дослідження (сигмоскопія, колоноскопія), біопсія.
Також важливе проведення диференційної діагностики, з метою виключення інших схожих за перебігом захворювань ШКТ, наприклад, хвороби Крона.
Виразковий коліт є хронічним захворюванням, тому лікування буде спрямоване на зменшення запального процесу та продовження періоду ремісії.
Терапія залежатиме від стадії тяжкості. Так при легкому перебігу можливо обмежитися медикаментозною терапією, що включає аміносаліцилати, кортикостероїди, антибіотики (при розвитку інфекції).
Помірні або важкі симптоми потребують призначення спеціальних біопрепаратів, що виготовляються з антитіл та допомагають блокувати запалення та імуномодуляторів.
Оперативне втручання є необхідним у випадках значної крововтрати, хронічних симптомах, перфорації та ін. Воно передбачає видалення всієї товстої та прямої кишки з наступним виведенням стоми.
Можливий інший вид оперативного втручання з видаленням ураженої частини товстої та прямої кишки, але зі збереженням зовнішніх м’язів прямої кишки. Після цього кал може проходити через пряму кишку.
Дієта є також вагомим елементом у лікуванні коліту. Однак кожен організм по своєму реагує на певний вид продуктів. Тому хворому необхідно вести спеціальний харчовий щоденник, де він відслідковуватиме реакцію організму та виниклі симптоми на кожен харчовий продукт. Переважно збалансована дієта з великою кількістю клітковини, нежирного білка, фруктів та овочів повинна забезпечувати достатню кількість вітамінів й поживних речовин та не викликати дискомфортних симптомів.