Панкреатит: основні симптоми запалення підшлункової
Функція підшлункової залози полягає у вивільненні ферментів, що допомагають перетравлювати їду та регуляцію рівня глюкози в організмі.
При розвитку запального процесу підшлункової залози виникає захворювання під назвою панкреатит. Попри поширене самостійне діагностування панкреатиту серед населення, це та патологія на яку не хворіє кожен другий. Встановлення діагнозу потребує чітких критеріїв.
В залежності від перебігу розрізняють панкреатит гострої та хронічної форми. Гострий панкреатит в основному лікують в умовах стаціонару. Він має раптовий початок та викликається каменями в жовчному міхурі та способом життя пацієнта (алкоголь, смажена та жирна їда).
У крайніх випадках гостра форма переходить у некротичний панкреатит, що своєю чергою спричиняє загибель клітин органу та становить загрозу життю!
Відповідно панкреатит може перерости в хронічну форму. Здебільшого дана форма захворювання виникає в осіб, що зловживають алкоголем та мають тривалий стаж куріння.
Хронічний панкреатит є запаленням підшлункової залози, яке постійно повторюється. Тобто якщо підшлункова залоза запалюється занадто багато разів через повторюваний стрес та травму, тіло може навчитися підтримувати її постійне запалення навіть після того, як травма припинилася.
Хронічний панкреатит є запаленням підшлункової залози, яке постійно повторюється. Тобто якщо підшлункова залоза запалюється занадто багато разів через повторюваний стрес та травму, тіло може навчитися підтримувати її постійне запалення навіть після того, як травма припинилася.
Основні симптоми панкреатиту
- Больові відчуття в животі (верхня частина живота, з можливою іррадіацією в спину). Біль може виникати раптово або поступово, тривалістю понад декілька днів.
- Лихоманка.
- Роздутий живіт.
- Нудота та блювання.
- Прискорене серцебиття.
Скарги при хронічному панкреатиті полягатимуть в появі больових відчуттів, особливо після їди та положенні лежачи, діареї, нудоті, зменшенні маси тіла.
Які фактори можуть впливати на розвиток панкреатиту?
- Жовчнокам'яна хвороба.
- Зловживання алкоголем.
- Порушення обміну речовин.
- Приймання певних лікарських препаратів.
- Рак підшлункової залози.
- Оперативні втручання на черевній порожнині.
- Розвиток інфекційних процесів.
- Високий рівень тригліцеридів.
- Травма живота.
Не є виключенням коли причина панкреатиту є невідомою.
Діагностика та тактика лікування
Встановлення діагнозу відбувається на основі проведення фізикального огляду та ряду інструментальних методів обстеження, таких як КТ та МРТ, ендоскопії. Додатково беруться зразки крові (першочергово на травні ферменти - амілазу та ліпазу) та калу для подальшого лабораторного обстеження та інколи тканина підшлункової (біопсія).
Тактика лікування залежатиме від форми захворювання. Так гострий панкреатит потребує призначення сильних знеболювальних, антибіотиків та внутрішньовенне вливання рідини.
За необхідності до моменту відновлення підшлункової залози пацієнтові доцільним буде дотримуватися голодування. У цьому випадку він буде отримувати харчування через зонд.
Складні випадки захворювання потребують більш радикальних методів, серед яких ендоскопічна ретроградна холангіопанкреатографія з метою видалення жовчних каменів, якщо вони блокують жовчні або підшлункові протоки або ж видалення безпосередньо жовчного міхура, операція з видалення рідини або змертвілих тканин.
Лікування хронічного панкреатиту потребує запобігання ускладнення. Тому можливе призначення замісної терапії панкреатичними ферментами, знеболювальних.
Беручи до уваги основні причини та тригери панкреатиту, можливо вжити заходів аби зменшити ризики захворювання. Насамперед це відмова від паління та алкоголю, збалансоване харчування та підтримання помірної ваги.