Перевозка больных

Медичне обладнання в ITMED

Печінкова недостатність: як вчасно розпізнати симптоми?

Печінкова недостатність: як вчасно розпізнати симптоми?Захворювання печінки являє собою будь-який стан для якого характерне запалення або ураження органу.

Процес ураження відбувається на декількох стадіях:
  • запалення;
  • фіброз;
  • цироз печінки;
  • термінальна стадія захворювання печінки. Саме на цьому етапі хворий може стикнутися з хронічною печінковою недостатністю.
Печінкова недостатність - це патологічний стан, що характеризується неможливістю печінки нормально функціонувати, а саме виконувати життєво важливі функції, від очищення крові до  допомоги у перетравленні їди. Найчастіше захворювання відбувається поступово, протягом багатьох років. Це кінцева стадія багатьох захворювань печінки. 
 
Печінкова недостатність може бути небезпечною для життя, та мати гостру або хронічну форму розвитку. І якщо гостра печінкова недостатність має стрімкий розвиток (всього за 48 годин) й виникає переважно в осіб, що раніше не мали в анамнезі захворювання печінки, то хронічна - виникає внаслідок пошкодження печінки, яке повільно розвивається з часом.

Основні причини

  1. Розвиток інфекційного процесу: віруси (гепатит A, В, С).
  2. Аутоімунні захворювання (наприклад, аутоімунний гепатит).
  3. Зловживання алкоголем та його наслідки.
  4. Неалкогольна жирова хвороба печінки.
  5. Аденома печінки.
  6. Ураження жовчних протоків (наприклад, холангіт).
  7. Приймання певних лікарських препаратів (наприклад, нестероїдні протизапальні препарати або протиепілептичні).
  8. Вплив токсинів.
  9. Цироз печінки.
Відмітимо, що причина печінкової недостатності може залежати від того, чи є перебіг захворювання гострим або хронічним. Не є виключенням, коли симптоми можуть бути взагалі відсутніми.

Симптоми недостатності печінки

Поява симптомів пов’язана з більш запущеними стадіями захворювання. Стани, що передують недостатності, такі як фіброз та запалення рідко викликають помітні симптоми.
  1. Жовтяниця.
  2. Біль у животі.
  3. Здуття живота
  4. Нудота та блювання.
  5. Загальна слабкість, сонливість.
  6. Сильний свербіж шкіри.
  7. Легке утворення синців.
  8. Набряк кінцівок.
  9. Втрата апетиту.
  10. Темна сеча та білий стілець.
  11. Кров у блювотних масах або калі.
  12. Нудота або блювота.
Зауважимо, що гостра печінкова недостатність є невідкладним станом та потребує надання відповідної допомоги, тому при появі вище вказаних симптомів негайно зверніться до лікаря.
Профілактичні огляди також ніхто не скасовував, оскільки печінкова недостатність може розвиватися роками, а її симптоми часто схожі на симптоми інших захворювань, що ускладнює діагностику на ранніх стадіях.

Діагностика та тактика лікування

Встановлення діагнозу потребує проведення ряду діагностичних тестів, наряду з встановленням даних анамнезу та фізикального огляду.
Діагностичні тести включають:
  • лабораторні дослідження крові;
  • тести функції печінки (визначення рівнів різних білків і ферментів у крові).
  • УЗД, КТ та МРТ;
  • біопсія.
Тактика лікування ураження печінки варіюється від медикаментозної терапії до оперативного втручання. Так лікарем можуть бути призначені противірусні препарати, для лікування інфекції вірусного гепатиту. Вагому роль відіграє і корекція способу життя, з відмовою від алкоголю, схуднення та ін. Оперативне втручання полягатиме в проведенні трансплантації печінки при розвитку незворотних ушкоджень.
 
Пам'ятайте, що у більшості випадків пошкодженню печінки можливо запобігти. І окрім дотримання здорового способу життя, варто робити щеплення проти гепатиту A та В, бути обережними з самостійним призначенням ліків (попередньо потрібна консультація лікаря!) та звісно, що проходи регулярні профілактичні огляди у лікаря.

Медична платформа

Медичні меблі в ITMED


Алкофарм