Печія: основні симптоми та методи лікування
Печію ми завжди асоціюємо зі вживанням нездорової їжі або з перебільшенням алкоголю. Однак які захворювання можуть критися за цим дискомфортним відчуттям? З'ясуємо далі.
Печія - це стан, що проявляється як дискомфорт в ділянці грудей, переважно у вигляді пекучого болю.
Механізм розвитку печії полягає у поверненні шлункової кислоти вгору по стравоходу. При цьому у хворого може виникати гіркуватий присмак у роті.
Загалом, з симптоми печії можливо справлятися в домашніх умовах. Однак її поява на постійній основі наряду з утрудненим ковтанням може свідчити про серйозні порушення в організмі.
Основні симптоми
Прояви порушення можуть коливатися від ознак легкого перебігу до тяжкого. До характерних симптомів порушення відносять:
- відчуття печіння в грудях та горлі;
- тиск або біль за грудиною;
- утруднене ковтання;
- посилення больового синдрому після лежання або нахилу тулуба;
- кислий або гіркий смак у роті;
- кашель;
- захриплість голосу.
Тривалість печії у кожного відбувається по різному. У більшості випадків симптоми виникають незабаром після вживання їди та можуть тривати від кількох хвилин до кількох годин та навіть довше. Відмітимо, що на це впливатиме й основна причина печії.
Занепокоєння повинно викликати приєднання до вищевказаних симптомів утрудненого ковтання, що супроводжується болем, поява задишки, кривавого стільця, запаморочення, больового синдрому, з іррадіацією від спини до плеча (схоже на випадки серцевого нападу).
Які причини можуть викликати печію?
- Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба. Печія є напевно одним з основних симптомів рефлюксної хвороби, коли частина вмісту шлунка повертається назад у стравохід.
- Вагітність (особливо протягом третього триместру).
- Паління, що має тісний зв'язок з гастроезофагеальною рефлюксною хворобою.
- Зайва маса тіла.
- Приймання певних лікарських препаратів (наприклад, аспірин, гіпотензивні).
Не є виключенням коли вживання певних продуктів може спровокувати симптоми печії. Наприклад, газовані напої, шоколад, помідори, смажені страви, алкоголь та ін. Це ж стосується і випадків, коли людина їсть великими порціями або одразу приймає положення лежачи після приймання їди.
Діагностика та тактика лікування
Діагностика захворювання відбувається на основі анамнезу та виниклих симптомів. Також можливе проведення ряду діагностичних тестів: рентгенографія, моніторинг pH, вимірювання кількості шлункової кислоти в стравоході, ендоскопія.
Лікування залежатиме від перебігу печії та результатів дослідження. У тому випадку якщо епізоди порушення є періодичними, поєднання змін способу життя та ліків може допомогти полегшити симптоми. До корекції способу життя можна віднести підтримку маси тіла в межах норми, відмова від шкідливих звичок, дотримання правильного харчування, носіння вільного одягу.
Щодо медикаментозної терапії, то зазвичай лікар призначає безрецептурні ліки у вигляді антацидів, H2-блокаторів.
Якщо попередні ліки не полегшують симптоми, можливе призначення більш сильних варіантів препаратів.
У багатьох з нас періодично виникає печія. Однак звернення до лікаря, потребують випадки печії понад два рази на тиждень, або відсутність результату після проведеного лікування. Важливо розуміти, що це може бути ознакою серйозного патологічного процесу.