Перевозка больных

Медичне обладнання в ITMED

Дивертикуліт: основні симптоми запалення дивертикул в кишківнику

Дивертикуліт: основні симптоми запалення дивертикул в кишківникуДивертикуліт - це патологічний процес, що характеризується розвитком інфекції або запалення мішків, які можуть утворюватися в кишківнику. Ці мішки називаються дивертикулами.

Дивертикуліт належить до одного з видів дивертикулярної хвороби, що може вплинути на функціонування травного тракту. При цьому симптоми захворювання можуть варіюватися від легких до більш тяжких проявів. Однак у будь-якому випадку звернення до лікаря є просто необхідним.
 
Часто дивертикуліт можливо сплутати з інших порушенням під назвою дивертикульоз. Однак різниця між ними в тому, що дивертикульоз характеризується формуванням дивертикул, однак без розвитку інфекційного або запального процесу.

Дивертикуліт може бути гострим та хронічним. При гострій формі можливий розвиток одного або кількох важких нападів інфекції та запалення. При хронічній формі - епізоди можуть зменшуватися, але ніколи не зникають повністю. Згодом запалення може призвести до кишкової непрохідності.

Причини дивертикуліту

Механізм розвитку захворювання полягає у формуванні мішечків (дивертикул) вздовж травного тракту, як правило у товстій кишці. Як наслідок коли відбувається блокування отворів дивертикул калом або залишками перетравленої їди, розвивається запальний процес та інфікування.
 
Спеціалісти відзначають декілька факторів, що можуть вплинути на розвиток захворювання:
  • спадковий фактор;
  • низький імунітет; 
  • ожиріння та малорухомий спосіб життя;
  • приймання певних лікарських засобів (наприклад, стероїдів);
  • шкідливі звички (куріння).
Також одним з основних факторів ризику дивертикуліту є вік. Літні люди більш схильні до розвитку дивертикуліту, ніж молоді. Зазвичай це трапляється у чоловіків віком до 50 років і жінок віком від 50 до 70 років.
Інші потенційні фактори включають низький рівень вітаміну D, зміна балансу бактерій у кишківнику.

Які симптоми вказуватимуть на розвиток дивертикуліту?

  1. Больові відчуття в животі, постійного та сильного характеру.
  2. Здуття живота.
  3. Діарея та/або закреп.
  4. Нудота та блювання.
  5. Лихоманка.
  6. Кров у калі та кровотеча з прямої кишки.
Відмітимо, що поява вищевказаних симптомів може бути як безпосередньо ознакою дивертикуліту, так і ускладнень від захворювання. 
При відсутності вчасного та належного лікування дивертикуліт може ускладнитися рядом патологічних станів, від абсцесу, флегмони до кишкової непрохідності та перфорації.

Діагностика та тактика лікування

Встановлення діагнозу відбувається на основі виниклих симптомів пацієнта та зібраного анамнезу з наступним фізикальним оглядом.
Додатково лікарем проводиться ряд діагностичних обстежень:
  • ректальне обстеження;
  • УЗД, МРТ та КТ черевної порожнини;
  • колоноскопія;
  • лабораторні дослідження крові, калу та сечі.
Лікування дивертикуліту, яке призначить лікар, залежатиме від стадії тяжкості стану пацієнта.
 
Так неускладнені випадки можливо лікувати в домашніх умовах з дотриманням призначеної лікарем дієти та медикаментозного лікування (знеболювальні, антибіотики). Щодо дієти, то немає певних продуктів, яких слід уникати пацієнтові з дивертикулітом. Однак можливо спостерігати як ті, чи інші харчі впливають на погіршення, чи покращення самопочуття.
Наприклад, при поліпшенні стану лікарем може бути рекомендовано продукти з високим вмістом клітковими та обмеження червоного м’яса, молочних продуктів з високим вмістом жиру.

У разі розвитку ускладнень дивертикуліту терапія проводитиметься в умовах стаціонару з наступним внутрішньовенним введенням  рідин та антибіотиків. Важливо пройти повний курс призначених антибіотиків, навіть якщо симптоми покращуються після перших кількох доз.

Залежно від типу ускладнення пацієнтові може знадобитися хірургічне втручання або інша процедура. Показаннями до цього є відсутність результату від змін в дієті та медикаментозного лікування. 
 
Оперативні втручання можуть включати дренування гною з абсцесу або видалення інфікованих сегментів товстої кишки (резекція кишки з анастомозом або колостомою).

Оскільки достеменно невідомо, що саме є причиною дивертикуліту, важливо коригувати саме потенційні фактори ризику, що можуть бути змінені шляхом корекції способу життя.

Медична платформа

Медичні меблі в ITMED


Алкофарм