Перевозка больных
Сервіс запису паціентів

Сканнер УЗИ PHILIPS

Виразка дванадцятипалої кишки: основні причини та методи лікування

Виразка дванадцятипалої кишки: основні причини та методи лікуванняВиразка дванадцятипалої кишки та виразка шлунка мають об'єднану клінічну картину. Однак наразі розберемо особливості перебігу саме виразки 12-палої кишки та чому її дуже часто на початковому етапі плутають з гастритом.  

Виразка дванадцятипалої кишки - це патологічний стан хронічного характеру, що характеризується розвитком ерозії на слизовій оболонці органу. Відмітимо, що виразка має здатність до рецидивів. Також розвиток надмірної кислотності шлункового вмісту вже з наявністю виразки підвищує ризики появи ускладнень та в критичних випадках навіть летальний результат.
 
Захворювання може виникати, як у молодому віці, так і у людей похилого віку. 
У більшості випадків локалізація виразки відбувається на задній стінці дванадцятипалої кишки. 

Які фактори впливають на розвиток виразки?

В основі майже всіх випадків виразкової хвороби покладено токсичний вплив бактерії під назвою Helicobacter Pylori.
 
Також до провокуючих факторів відносять:
 •  тривале приймання лікарських препаратів, що підвищують рівень кислотності шлункового соку. Особливо це стосується самолікування (наприклад, аспірин, нестероїдні протизапальні);
 • спадковий фактор.
Відмітимо, що ризики розвитку виразки підвищуються і при неправильному способі життя пацієнта (шкідливі звички, незбалансований раціон) та наявності в анамнезі супутніх захворювань (наприклад, цукровий діабет, захворювання шлунку).

Основні симптоми

Клінічна картина залежатиме від стадії розвитку захворювання та вже наявних ускладнень. Так при ремісії виразки у хворого рідко виникають скарги. На початковому етапі симптоми можуть бути маловираженими, та навіть не викликати занепокоєння.

У разі загострення хвороби - симптоми відрізняються значною інтенсивністю.

До типових проявів виразки 12-палої кишки належить:
 • больові відчуття, що варіюються від слабкої вираженості до надмірної інтенсивності. На це може вплинути як приймання їжі, так і біль може виникати натщесерце - голодні болі. Саме голодний біль, що виникає через 2-3 години після приймання їжі і є специфічним проявом виразки 12-палої кишки;
 • блювання також має різну інтенсивність. В критичних випадках при розвитку перфорації виразки відбувається блювання кров'ю;
 • печія;
 • метеоризм;
 • відчуття тяжкості в животі.
У разі відсутності вчасного лікування виразка може ускладнитися розвитком перфорації (прориву) стінок органу або переродженням в рак.

Діагностика та тактика лікування

Встановлення діагнозу - виразка дванадцятипалої кишки потребує, як проведення збору анамнезу, фізикального огляду, аналізу клінічної картини, так і безпосередньо лабораторних й інструментальних методів дослідження. До них належать:
 • УЗД;
 • рентгенографія;
 • ендоскопічні дослідження з можливим проведенням тесту на кислотність, наявність хелікобактерної інфекції або ж взяттям фрагменту тканин на біопсію;
 • лабораторні дослідження крові, а також насамперед виявлення Helicobacter Pylori.
Відмітимо, що у разі гострого перебігу виразки діагностичні методи проводяться виключно при необхідності, адже пацієнт потребує екстреної госпіталізації.  
 
Тактика лікування полягатиме у проведенні комплексної терапії, що включає медикаментозне лікування (антибіотики, спазмолітики, прокінетики) та корекцію способу життя (дієта). 
Щодо надання допомоги при ускладненні виразки, а саме розвитку перфорації порожнистого органу. То у такому випадку лікування поводиться в екстреному порядку з проведенням оперативного втручання. Так краї перфоративної виразки висікаються, виконується пластика дванадцятипалої кишки, санується та дренується черевна порожнина.  
 
Надалі з метою запобігання рецидиву та швидкому відновленню пацієнт повинен дотримуватися всіх рекомендацій лікаря гастроентеролога. Насамперед це правильне харчування, здоровий спосіб життя, контроль маси тіла.

Хотите получать новые статьи на почту?

Поиск клиники