Фімоз: основні симптоми ураження крайньої плоті у чоловіків
Фімоз – це патологічний стан, що характеризується ураженням статевого члена у вигляді втягнення крайньої плоті навколо його кінчика. Крайня плоть являє собою шматочок тканини, який покриває головку статевого члена.
Наявність фімозу не обов’язково є проблемою. Адже немовлята мають фімоз при народженні, і їх щільна крайня плоть, як правило, послаблюється, коли вони стають старшими. Відповідно можливі випадки коли лікування дітям може не знадобитися.
Фімоз стає проблемою, коли не можна відтягнути крайню плоть достатньо, щоб очистити область під нею. При цьому у міру дорослішання хлопчиків потреба в отриманні медичної допомоги може зростати.
Причина захворювання може бути абсолютно природною, або ж фімоз виникає внаслідок рубцювання.
Характерні ознаки
Неможливість втягнути крайню плоть є основною ознакою фімозу. Можливі випадки коли під час сечовипускання крайня плоть набрякає. Зовні може здатися, що пеніс має кільця або гумки навколо кінчика.
Зміна кольору головки або крайньої плоті, поява плям або висипу, больові відчуття, свербіж, набряк може бути ознакою інфекційного процесу.
Також можливий біль під час ерекції або статевого акту.
Основні причини
Немає достеменної причини чому фімоз виникає природним шляхом у певних хлопчиків. Стан також може виникнути, якщо крайня плоть насильно втягується до того, як вона буде готова. Це може спричинити утворення рубців, через що пізніше буде складніше втягнути крайню плоть.
Іншими провокуючими факторами порушення можуть бути інфекції крайньої плоті або головки статевого члена, травми, захворювання шкіри (наприклад, екзема, псоріаз, червоний плоский та склерозний лишай).
У старших дітей або дорослих фімоз зазвичай є наслідком недотримання особистої гігієни, інфекції, запального процесу та формування рубців.
Як зазначалося вище деякі випадки фімозу можуть пройти самостійно без лікування, особливо у молодих хлопців. Якщо ж присутні ускладнення типу порушення ерекції у старшому віці чи утруднене сечовипускання звернення до лікаря є обов’язковим.
Діагностика та тактика лікування
Для встановлення діагнозу достатньо фізикального огляду. Додаткові обстеження необхідні з метою визначення причини фімозу, насамперед типу інфекції. Для цього лікар візьме мазок з крайньої плоті для дослідження в лабораторії, проведе лабораторні дослідження сечі.
Відповідно від основної причини і обиратиметься тактика лікування. Так бактеріальна інфекція потребує антибіотиків, тоді як грибкова - може потребувати протигрибкових мазей.
Якщо явної причини фімозу не встановлено лікар може запропонувати кілька варіантів лікування, які також будуть залежати від тяжкості стану. Інколи для вирішення проблеми може бути достатньо щоденного обережного втягування з нанесенням місцево кортикостероїдного крему або гелю.
У більш серйозних випадках може знадобитися обрізання або подібна хірургічна процедура, що полягатиме у видаленні всієї крайньої плоті або її частини.
Попри те, що обрізання зазвичай роблять у дитинстві, операція може бути виконана чоловікам будь-якого віку.
Також важливо розуміти, що фімоз може бути досить серйозним захворюванням, якщо його не лікувати, тим паче при приєднанні додаткових ускладнень.