Дефіцит тестостерону: основні симптоми порушення у чоловіків

Фізіологічно чим старше стає чоловік, тим зменшується рівень тестостерону. Активація зниження гормону починає відбуватися переважно після 35 років. Передчасний дефіцит пов'язаний з впливом шкідливих звичок, певних патологій тощо.
Дефіцит тестостерону, що виник з віком ще називають “чоловічим клімаксом”, хоча спеціалісти вважають це твердження оманливим.
Однак відмітимо, що порушення може відбутися й у більш молодшому віці, а не тільки внаслідок природного процесу. Саме в цьому випадку і необхідне проведення діагностичних заходів, з метою встановлення причини.
Чому рівень тестостерону знижується?
- Наявність в анамнезі хронічних захворювань: гіпертонія, ниркова недостатність, цукровий діабет тощо.
- Ожиріння.
- Неправильне харчування (надмірність цукру та солі, кофеїн, швидкі вуглеводи).
- Зловживання алкоголем та куріння. Так після вживання алкоголю тестостерон перетворюється в естроген.
- Малорухомий спосіб життя.
- Травма, пухлини яєчок.
- Робота на небезпечних підприємствах.
- Відсутність режиму сну. Сон важливий оскільки під час глибокої його фази й відбувається продукування більшої частини статевих гормонів.
Також на рівень продукування гормону впливає й соціальне середовище в якому знаходиться чоловік. Так при постійному нервовому напруженні активно продукуються гормони стресу (адреналін), що спричиняють гормональний дисбаланс.
Які симптоми вказують на розвиток дефіциту тестостерону?
Для дефіциту тестостерону характерне різноманіття симптомів, і не всі вони становлять безпосередню загрозу здоров'ю. Однак вони можуть впливати на якість життя чоловіка, насамперед його психологічну складову.
До поширених симптомів дефіциту тестостерону належать:
- швидка стомлюваність;
- коливання настрою, дратівливість;
- зниження лібідо, еректильна дисфункція, в критичних випадках - безпліддя;
- зниження концентрації уваги;
- надмірне потовиділення;
- накопичення жирових накопичень в районі талії;
- випадіння волосся по всьому тілі, зниження м'язової маси;
- гінекомастія;
- тривожність, депресивний стан.
Можна зробити висновок, що ці симптоми в сукупності або окремо можуть вказувати й на перебіг інших патологічних станів не пов'язаних з гормональним порушенням, тому комплексне обстеження відіграє важливу роль у встановленні діагнозу.
Діагностика та тактика лікування
Одразу при появі симптомів порушення чоловік має пройти комплексне обстеження, насамперед з проведення лабораторних досліджень крові зі встановлення рівня гормону - тестостерону, та інших показників.
У разі порушення гормонального балансу з характерними ознаками дефіциту тестостерону встановлюється діагноз - гіпогонадизм.
Встановлення причини даного стану потребує проведення й інструментальних методів дослідження, від УЗД до рентгенографії, КТ тощо.
Тактика лікування залежатиме від причини порушення, часу діагностування. Часто дефіцит гормону усувається зовсім не гормональним лікуванням, а корекцією способу життя.
Медикаментозна терапія включає ж призначення гормональних препаратів та проводиться при відсутності результату від нормалізації харчування, ваги, сну та усуненні стресів. Гормонозамісна терапія може призначатися у вигляді ін'єкцій, таблетованих препаратів, пластирів. Тривалість проведення є індивідуальною, можливе й пожиттєва гормональна терапія.
Відсоток звернень чоловіків при розвитку симптомів дефіциту тестостерону дуже низький. Більшість починає шукати причину у своєму партнері, або впадає в депресію. Тому спеціалісти вкотре наголошують на тому, що страх звернення до лікаря уролога та проходження профілактичних оглядів не повинні стати причиною розвитку захворювань та їх ускладнень. Обрати клініку для проходження консультації у лікаря уролога, можливо скориставшись Всеукраїнським каталогом клінік ITMED.