Менопауза: як розпізнати початок клімаксу?
Існує три стадії менопаузи: перименопауза (настає перед менопаузою), менопауза (відсутність менструацій протягом року) та постменопауза (симптоми менопаузи зникають після декількох років).
Діагноз «менопауза» встановлюється при відсутності менструації протягом 12 місяців. Відповідно після досягнення цього стану у жінки більше не буде овуляції або менструального циклу. Це означає, що вона більше не зможе завагітніти.
Природно рівень гормонів знижується коли завершується репродуктивний вік. На менопаузу впливають вікові зміни рівня естрогену, прогестерону та інших гормонів, які пов’язані з втратою активних фолікулів яєчників.
Зазвичай жінки переживають природну менопаузу приблизно в 51 рік. Хоча не є виключенням коли вона виникає і раніше, у більш молодому віці. На це є ряд причин та факторів. Так рання менопауза настає у віці 40-45 років, а передчасна - до 40 років. Причиною цього може бути травма таза, проходження хімієтерапії, оперативне втручання. Відзначимо що коли менопауза настає внаслідок операції або медикаментозного лікування, це називається індукованою менопаузою.
Менопауза поступовий процес, який може займати від семи до чотирнадцяти років. Як зазначалося вище передує менопаузі такий період як перименопауза, що у більшості припадає на середину 40 років. Відзначимо, що перименопауза може тривати від кількох місяців до кількох років.
Характерні ознаки
Для кожної жінки протікання менопаузи є індивідуальним. Так якщо для одної симптоми є малопомітними, то для іншої відчуваються всі широкомасштабні прояви.
Ранні ознаки менопаузи зазвичай включають нерегулярні менструації, але також жінка може почати помічати припливи, зміни настрою та інші незвичні симптоми.
До загальних проявів можна віднести:
- головний біль;
- зміни розміру або форми грудей, їх підвищена чутливість;
- випадіння волосся;
- сухість шкіри, сухість очей або сухість у роті;
- припливи (раптове відчуття тепла в обличчі, шиї та грудях);
- збільшення волосся на обличчі або тілі (гірсутизм);
- часті позиви до сечовипускання;
- безсоння;
- надмірна пітливість вночі;
- біль під час сексу;
- сухість піхви;
- збільшення ваги.
Додатково жінка відчуватиме емоційні та психічні зміни, такі як занепокоєння, зниження лібідо, надмірна дратівливість, швидка стомлюваність.
Тривалість симптомів менопаузи становить близько семи років.
Діагностика та тактика лікування
Встановити початок менопаузи лікар може на основі виниклих симптомів та лабораторних досліджень крові.
Надання допомоги залежатиме від протікання менопаузи. Так лікар рекомендуватиме полегшення перебігу менопаузи шляхом антидепресантів, гормональної терапії, вагінального зволожувача (при щоденній сухості). Мова йде про лікування симптомів менопаузи, які мають негативний вплив на якість життя.
Також важливо отримувати широкий спектр основних поживних речовин у раціоні, бути фізично активним, вчитися долати стрес, відмовитися від шкідливих звичок.