Перевозка больных

Медичне обладнання в ITMED

МОЗ успішно реалізує пілотний проєкт з розширення повноважень медсестер

МОЗ успішно реалізує пілотний проєкт з розширення повноважень медсестерВ Україні успішно реалізується пілотний проєкт "Медична сестра з розширеними повноваженнями", започаткований у 2021 році Міністерством охорони здоров'я України у співпраці з україно-швейцарським проєктом "Розвиток медичної освіти". Проєкт охоплює 15 закладів первинної медичної допомоги по всій країні.

Головна мета ініціативи — посилити роль медичних сестер і братів у команді первинної медичної допомоги, забезпечити пацієнтам кращу доступність медичних послуг та оптимізувати навантаження на лікарів.

У рамках проєкту учасники проходять комплексне навчання, що включає освітні інтенсиви з розвитку клінічних та комунікаційних навичок. Завдяки цій підготовці вони успішно практикують незалежний прийом пацієнтів, надають консультації з питань хронічних захворювань, вакцинації та профілактики, а також ведуть спостереження за станом здоров'я вразливих груп населення. У 2024 році вже проведено два таких навчання, більше інформації у дописах на сторінці проєкту.

Додатково в багатьох пілотних закладах створено групи рівних — простір для обміну досвідом, де медичні сестри обговорюють успіхи й виклики у впровадженні розширеної ролі та продовжують професійно розвиватися. Результати цих системних змін вже помітні: фахівці відзначають зростання професійної впевненості, покращення командної взаємодії та підвищення задоволеності пацієнтів якістю отриманих послуг.

Яскравим прикладом успішної реалізації проєкту є Центр ПМСД "Ювілейний" у Рівному, який впроваджує ініціативу з розширення повноважень медичних сестер вже понад чотири роки.

Так сьогодні у Центрі шість медичних сестер ведуть індивідуальні прийоми, під час яких кожна з них щотижня консультує від 15 до 18 пацієнтів. Медсестри з розширеними повноваженнями надають консультації щодо:
  • Здорового харчування та способу життя;
  • Зниження ризиків ускладнень при хронічних захворюваннях;
  • Профілактики неінфекційних захворювань;
  • Важливості вакцинації.
Окрім того, вони проводять вимірювання артеріального тиску, ЕКГ, глюкометрію, скринінгові анкетування. Після проходження спеціального навчання з основ дерматоскопії медсестри також здійснюють самостійні огляди родимок у пацієнтів за допомогою дерматоскопів та інформують про небезпеку меланоми й профілактику онкології шкіри.

Впровадження розширених повноважень медичної сестри є важливим і для пацієнтів, і для закладів, які впроваджують такі зміни. 

Ініціатива дозволяє залишити у минулому думки про меншовартість медсестри. Вона не лише розкриває потенціал та навички медсестер, а й змінює  підходи та ставлення до важливої ролі медичної сестри в наданні медичної допомоги пацієнтам.

“Це піднімає їх важливість в очах і пацієнтів, і лікарів. Ми віримо в підхід — не обмежувати, а дати свободу, не примушувати, а показувати приклад. І наші медсестри з розширеними повноваженнями — справді приклад для інших. Ми бачимо, як наші медсестри все активніше беруть на себе відповідальність, проявляють ініціативу, вчаться нового. Це збільшує довіру пацієнтів до медичних сестер. Головне — розуміти важливість і невідворотність цих змін. Адже вже сьогодні медичні сестри доводять свою спроможність змінювати систему охорони здоров’я, медичну освіту, формувати організаційну культуру, що підтримує такі фундаментальні цінності, як довіра та емпатія”, - зазначає директорка КНП ЦПМСД «Ювілейний» м. Рівне Вікторія Покоєвчук.

Медична платформа

Медичні меблі в ITMED