Ранні симптоми дефіциту вітаміну D та методи його усунення
Восени та взимку ми частіше можемо стикатися з дефіцитом вітаміну D, або як його ще називають «сонячним вітаміном». Це пов’язано з тим, що наше тіло продукує його з холестерину під час впливу сонячного світла на шкіру.
Вітамін D є жиророзчинним та відіграє вагому роль у належному функціонуванні організму. Отримати його ми можемо різними способами, від впливу сонячних променів, продуктів харчування до добавок. Однак попри це випадки дефіциту все ще є досить поширеними.
Дефіцит вітаміну встановлюється при показниках нижче 20 нг/мл, тоді як рівні від 21 до 29 нг/мл вважаються недостатніми. В нормі більшість дорослих повинні щодня його отримувати до 1500–2000 міжнародних одиниць (МО).
Характерні ознаки
- Часті випадки розвитку інфекційних процесів в організмі або інших захворювань. Переважно існує зв'язок між дефіцитом вітаміну D та інфекціями дихальних шляхів.
- Швидка стомлюваність та загальна слабкість.
- Больові відчуття у кістках і спині. Це пов’язано з порушенням засвоєння кальцію організмом на тлі дефіциту елементу. Також спостерігається втрата кісткової маси.
- Підвищена тривожність.
- Погане загоєння ран.
- Втрата кісткової маси.
- Випадіння волосся.
- Біль у м'язах.
- Збільшення маси тіла.
- Захворювання ясен та карієс.
Саме на тлі вищевказаних симптомів, збільшуються ризики розвитку остеопорозу та саркопенії.
У дітей дефіцит вітаміну D небезпечний у майбутньому неправильним ростом кісток, м’язовою слабкістю, деформацією суглобів та болем у кістках.
Основні причини та фактори ризику
Достеменно невідомо єдиної причини дефіциту вітаміну D. Однак спеціалісти відзначають ймовірні фактори ризику, які можуть бути підвищені за певних умов:
- віковий фактор (особи вікової категорії 65+ та немовлята);
- особи, що зазнають мінімального впливу сонячного світла;
- ожиріння;
- наявність в анамнезі хронічної хвороби нирок або печінки, або захворювання, що впливає на засвоєння поживних речовин (наприклад, хвороба Крона);
- приймання певних лікарських препаратів (наприклад, проносні, препарати для зниження рівня холестерину).
Діагностика та тактика лікування
Встановлення дефіциту вітаміну відбуватиметься на основі лабораторних досліджень крові з додатковим аналізом виниклих симптомів. Хоча зауважимо, що не завжди прояви дефіцитного стану є яскраво вираженими, інколи вони взагалі тривалий час можуть бути відсутніми.
Дефіцит можливо легко усунути за допомогою добавок. Однак попередньо важливо обговорити зі своїм лікуючим лікарем моменти щодо дозування препарату. Не є виключенням, коли серйозний дефіцит потребує призначення рецептурних препаратів у набагато сильніших дозах. Можливо навіть ін’єкційно. Висока доза часто може бути тимчасовою для підвищення рівня до нормального, і потім його можна просто підтримувати за допомогою добавок, що продаються без
рецепта.
Додатково з метою «активування» вітаміну D потрібно компонувати його приймання з магнієм.
І звісно не забуваємо за раціон, що є першочерговим етапом в усуненні дефіциту та його подальшого запобігання. Прикладом продуктів, багатих вітаміном D є жирна риба, печінка, молоко та сири, каші, яєчний жовток.
Також лікар рекомендуватиме більше знаходитися на сонці, однак при цьому не нехтуючи безпекою, застосовуючи сонцезахисний крем та обмежуючи загальний час перебування на сонці.
Загалом тривалість усунення дефіциту вітаміну D залежатиме від віку пацієнта, тяжкості його стану та рівня загального самопочуття.