Целюліт: основні причини та методи усунення

Целюліт або гіноідна ліподистрофія - це стан, що характеризується видимими проявами жирової тканини (внаслідок слабкого каркаса сполучної тканини з переважанням в об'ємі жирової).
Механізм формування “апельсинової кірки” полягає в тому, що сполучна тканина (її волокна) яка кріпиться до шкіри поєднує її з більш глибокими тканинами, формуючи так звані відділи. В цих відділах міститься запас жирів, що є нормою. Коли жирові клітини збільшуються в розмірах під впливом певних чинників ці відділи або комірки випинаються таким чином утворюючи целюліт.
Відмітимо, що целюліт є як у жінок, так і у чоловіків. У жіночої статі він є більш помітним внаслідок більших за розміром жирових клітин та їх більшого накопичення. Також жіноча шкіра є більш еластичною та тоншою.
Які фактори впливають на прояви целюліту?
- Надмірна рідина в організмі (застій), що робить сполучну тканину ще більш об'ємною та помітними ямки й горбики на проблемних зонах.
- Віковий фактор: з віком продукується менше колагену, що забезпечує пружність та еластичність шкіри. Це своєю чергою робить більшим прояв целюліту.
- Гормональні порушення.
- Спадковий фактор.
- Жирові клітини у різних ділянках тіла по різному “віддають” жир. Саме тому в першу чергу під впливом адреналіну жир на сідницях та стегнах запасається, а на обличчі розчиняється.
- Ішемія жирової тканини, що відбувається через порушення кровопостачання та лімфопостачання.
- Харчування: вживання швидких вуглеводів, алкоголю у надмірній кількості окрім збільшення прояву целюліту небезпечне ще й високими ризиками ЦД II типу (підвищується рівень інсуліну).
- Надмірна маса тіла.
- Малорухомий спосіб життя, що також впливає на крово- та лімфопостачання.
Клінічна картина
Целюліт не є хворобою, однак його надмірні прояви впливають на процеси кровообігу та лімфовідтоку, відповідно й проявляючись візуально.
Проблема у вигляді целюліту формується у декілька етапів. В нормі горбики є помітними лише при здавлюванні шкіри. На початковій стадії апельсинова кірка стає помітною при напруженні м'язів або в стані спокою. Далі спостерігатиметься набряк шкіри, вона стає “в'ялою” та горбистою. На четвертій стадії набряклість стає ще більш вираженішою, виникають целюлітні ямки-западини та венозна сітка. У більшості випадків 3-4 стадії є характерними при надмірній масі тіла. Початкові ступені є фізіологічною нормою та потребують не усунення, а більш профілактичних заходів.
Методи, що допоможуть зменшити прояви целюліту або запобігти його появі
- Дотримання водного балансу, що дає можливість покращувати обмін речовин в тканинах та своєю чергою виводити токсичні речовини та продукти розпаду, що сповільнюють процес мікроциркуляції.
- Спорт та активний спосіб життя.
- Відмова від куріння та алкоголю.
- Харчування повинно бути правильним та збалансованим. Надмірно смажену та жирну їжу, маринади краще залишити осторонь.
- Відмова від тісного одягу та білизни, в тому числі й для корекції.
- Догляд за шкірою: аби зменшити прояви целюліту догляд за шкірою включатиме не тільки застосування відповідних кремів, а механічну дію у вигляді скрабування, обгортання або масажу. Це дасть можливість покращити кровообіг та прискорить лімфодренаж.
Важливо розуміти, що наявність целюліту є нормою, а не захворюванням. Однак інколи ступінь прояву целюліту буває різним, відповідно у разі занедбаності та впливу його на якість життя проконсультуйтесь з фахівцем. В першу чергу щодо корекції способу життя та базового догляду за шкірою. Оскільки у разі провокування целюліту малоактивним способом життя або ожирінням, високі ризики варикозу, оніміння ніг, судом та цукрового діабету II типу.