Перевозка больных

Пульсоксиметры

Целюліт: основні причини та методи усунення

Целюліт: основні причини та методи усуненняСьогодні целюліт є проблемою не лише людей (переважно жінок) з надмірною масою тіла. З даною проблемою можуть стикнутися й худорляві дівчата незалежно від віку. Тому розберемо детальніше, які ж причини появи “апельсинової кірки” та чи можливо її сунути назавжди?

Целюліт або гіноідна ліподистрофія - це стан, що характеризується видимими проявами жирової тканини (внаслідок слабкого каркаса сполучної тканини з переважанням в об'ємі жирової). 
 
Механізм формування “апельсинової кірки” полягає в тому, що сполучна тканина (її волокна) яка кріпиться до шкіри поєднує її з більш глибокими тканинами, формуючи так звані відділи. В цих відділах міститься запас жирів, що є нормою. Коли жирові клітини збільшуються в розмірах під впливом певних чинників ці відділи або комірки випинаються таким чином утворюючи целюліт.
 
Відмітимо, що целюліт є як у жінок, так і у чоловіків. У жіночої статі він є більш помітним внаслідок більших за розміром жирових клітин та їх більшого накопичення. Також жіноча шкіра є більш еластичною та тоншою.

Які фактори впливають на прояви целюліту?

 1. Надмірна рідина в організмі (застій), що робить сполучну тканину ще більш об'ємною та помітними ямки й горбики на проблемних зонах.
 2. Віковий фактор: з віком продукується менше колагену, що забезпечує пружність та еластичність шкіри. Це своєю чергою робить більшим прояв целюліту.
 3. Гормональні порушення.
 4. Спадковий фактор.
 5. Жирові клітини у різних ділянках тіла по різному “віддають” жир. Саме тому в першу чергу під впливом адреналіну жир на сідницях та стегнах запасається, а на обличчі розчиняється. 
 6. Ішемія жирової тканини, що відбувається через порушення кровопостачання та лімфопостачання.
 7. Харчування: вживання швидких вуглеводів, алкоголю у надмірній кількості окрім збільшення прояву целюліту небезпечне ще й високими ризиками ЦД II типу (підвищується рівень інсуліну).
 8. Надмірна маса тіла.
 9. Малорухомий спосіб життя, що також впливає на крово- та лімфопостачання.

Клінічна картина

Целюліт не є хворобою, однак його надмірні прояви впливають на процеси кровообігу та лімфовідтоку, відповідно й проявляючись візуально.
 
Проблема у вигляді целюліту формується у декілька етапів. В нормі горбики є помітними лише при здавлюванні шкіри. На початковій стадії апельсинова кірка стає помітною при напруженні м'язів або в стані спокою. Далі спостерігатиметься набряк шкіри, вона стає “в'ялою” та горбистою. На четвертій стадії набряклість стає ще більш вираженішою, виникають целюлітні ямки-западини та венозна сітка. У більшості випадків 3-4 стадії є характерними при надмірній масі тіла. Початкові ступені є фізіологічною нормою та потребують не усунення, а більш профілактичних заходів.

Методи, що допоможуть зменшити прояви целюліту або запобігти його появі

 1. Дотримання водного балансу, що дає можливість покращувати обмін речовин в тканинах та своєю чергою виводити токсичні речовини та продукти розпаду, що сповільнюють процес мікроциркуляції.
 2. Спорт та активний спосіб життя.
 3. Відмова від куріння та алкоголю.
 4. Харчування повинно бути правильним та збалансованим. Надмірно смажену та жирну їжу, маринади краще залишити осторонь.
 5. Відмова від тісного одягу та білизни, в тому числі й для корекції.
 6. Догляд за шкірою: аби зменшити прояви целюліту догляд за шкірою включатиме не тільки застосування відповідних кремів, а механічну дію у вигляді скрабування, обгортання або масажу. Це дасть можливість покращити кровообіг та прискорить лімфодренаж.
Важливо розуміти, що наявність целюліту є нормою, а не захворюванням. Однак інколи ступінь прояву целюліту буває різним, відповідно у разі занедбаності та впливу його на якість життя проконсультуйтесь з фахівцем. В першу чергу щодо корекції способу життя та базового догляду за шкірою.  Оскільки у разі провокування целюліту малоактивним способом життя або ожирінням, високі ризики варикозу, оніміння ніг, судом та цукрового діабету II типу.

Медична платформаАлкофарм