Перевозка больных

Медичне обладнання в ITMED

Кахексія: основні причини серйозного виснаження організму

Кахексія: основні причини серйозного виснаження організмуКахексія – це патологічний стан, що характеризується виснаженням організму та спричиняє різку втрату ваги та м’язів, а також жиру. Зазвичай це відбувається на пізніх стадіях серйозних захворювань, включаючи ХОЗЛ і рак.

Механізм розвитку кахексії супроводжується складним метаболічним процесом, при якому основний метаболізм збільшується без компенсації споживання калорій (білка). Для кахексії характерний катаболічний метаболізм, тобто який відбувається при перетравленні їжі. 
 
Зазвичай кахексія характерна для осіб, що перебувають на пізніх стадіях серйозних захворювань. До прикладу ВІЛ, рак, ХОЗЛ. Порушення виникає мимовільно, метаболізм змінюється, змушуючи організм розщеплювати занадто багато м’язів. Спеціалісти відзначають, що це є реакцією організму при боротьбі з захворюванням. Тобто щоб отримати більше енергії для живлення мозку, коли поживних запасів мало, тіло розщеплює м’язи та жир.

Розрізняють три основні типи кахексії. Так при втраті до 5% ваги діагностують прекахексію. Дана форма характеризується відсутністю апетиту, зміною обміну речовин.

Кахексія це безпосередня втрата більше ніж 5% маси тіла протягом 12 місяців або менше, при відсутності спроб схуднути. Додатково спостерігається втрата м’язової сили, зниження апетиту, втома та запалення.

Рефрактерна кахексія пов’язана з онкологічними захворюваннями. За статистикою до 80% пацієнтів з пізньою стадією раку мають даний тип. 

Основні причини

  1. Застійна серцева недостатність.
  2. Онкологія.
  3. Хронічне обструктивне захворювання легень.
  4. Хронічні захворювання нирок.
  5. Кістозний фіброз.
  6. Ревматоїдний артрит.
Зауважимо, що кахексія виникає на пізніх стадіях вищевказаних захворювань.

Характерні ознаки

  1. Зниження м'язової сили.
  2. Швидка стомлюваність.
  3. Втрата апетиту та поява анорексії.
  4. Анемія.
Не є виключенням коли порушення починається ще до втрати ваги, тому на ранніх стадіях може не бути жодних симптомів.

Діагностика та тактика лікування

Оцінка кахексії включатиме визначення індексу маси тіла, проведення лабораторних досліджень крові, визначення співвідношення сухої м’язової маси до жиру, ведення щоденника харчування.
 
Немає спеціального лікування або способу усунути кахексію. Було досліджено ряд підходів до лікування, починаючи від дієти до дієтичних добавок та ліків. Однак кахексія є більшим, ніж просто нестача калорій в організмі. Дія лікаря будуть направлені на усунення або покращення симптомів та відповідно якості життя.

Тому терапія включатиме призначення лікарських засобів (стимулятори апетиту, препарати для усунення нудоти, протизапальні), зміну дієти та харчові добавки, дозовані фізичні навантаження.

Також увага зосереджується на основній причині порушення.

Важливо розуміти, що кахексія може бути досить серйозним станом та впливати на перебіг і так складних й наявних захворювань. Так втрата м’язів, яку спричиняють захворювання, може вплинути на роботу серця та здатність дихати.

Медична платформа

Медичні меблі в ITMED