Чому виникає запаморочення при вставанні?
Чим відчували Ви запаморочення коли підривалися вранці з ліжка? Якщо так, то залишайтеся з нами та дізнавайтеся детальніше чому виник даний стан.
Ортостатична гіпотензія або постуральна гіпотензія — це порушення, що характеризується раптовим падінням артеріального тиску при швидкому вставанні людини. Ортостатичний означає вертикальне положення тіла, а гіпотонія - це низький артеріальний тиск!
Механізм розвитку ортостатичної гіпотензії полягає в зниженні артеріального тиску при раптовому підійманні, адже коли ви стоїте, кров природним чином приливає до ніг і артеріальний тиск падає. Як наслідок серцебиття прискорюється аби серце качало більше крові, а кровоносні судини звужуються, щоб запобігти накопиченню крові в ногах.
За статистичними даними більшість випадків порушення спостерігається саме у людей похилого віку.
Захворювання часто є легким і триває лише кілька хвилин після стояння, але у більш важких випадках люди можуть знепритомніти або втратити свідомість.
Характерні ознаки
Найпоширенішими симптомами ортостатичної гіпотензії є запаморочення. Стан зазвичай полегшується, якщо сидіти або лежати.
До інших ознак даного стану можна віднести:
- нудота;
- задишка;
- головний біль;
- слабкість;
- порушення зору.
Додатково у хворого можуть виникати скарги на больові відчуття у грудях, шиї. Також можлива втрата свідомості. Відповідно ускладненням втрати свідомості є травми внаслідок можливого падіння.
Зазвичай запаморочення виникає вранці або ж через годину після куштування великої порції їди.
Основні причини
Одразу відмітимо, що проблема може бути як тимчасовою, так і набути хронічного характеру. Достеменно причини ортостатичної гіпотензії не виявлено. Однак спеціалісти відзначають можливий вплив наступних факторів:
- приймання певних лікарських препаратів (наприклад, судинорозширювальні препарати, інгібітори АПФ);
- зневоднення;
- зловживання алкоголем;
- гіповолемія;
- ураження спинного мозку;
- наявність в анамнезі основного захворювання, типу хвороби Паркінсона, цукрового діабету, анемії.
Відмітимо, що до групи ризику можна віднести осіб похилого віку (старше 65 років), тих, хто тривалий час дотримувався постільного режиму, жінки у післяпологовому періоді, підлітки.
Діагностика та тактика лікування
Встановлення діагнозу відбуватиметься на основі визначення показників артеріального тиску у положенні сидячи, лежачи та стоячи. Немає встановленого числа для ортостатичної гіпотензії. Так якщо систолічний артеріальний тиск (верхня цифра) знизиться на 20 мм рт. ст. або діастолічний артеріальний тиск (нижня цифра) знизиться на 10 мм рт. ст. протягом 3 хвилин після вставання і діагностується ортостатична гіпотензія.
Надалі для визначення причини гіпотензії проводиться ряд додаткових досліджень у вигляді фізикального огляду, лабораторних досліджень крові, ЕКГ, ЕХО-КГ, навантажувальних тестів та ін.
Ці тести дають можливість виключити інші захворювання, такі як хвороба Паркінсона, цукровий діабет, анемія та синдром постуральної тахікардії.
Враховуючи різноманітні причини ортостатичної гіпотензії лікування іноді буває досить складним. Однак основні дії будуть направлені на нормалізацію артеріального тиску. З цією метою проводиться медикаментозна терапія з відповідним першочерговим лікуванням основного захворювання.
Варто не забувати й про зміни у способі життя пацієнта, які також допоможуть зменшити прояви порушення. До прикладу це можуть бути гідратація організму, виконання спеціальних вправ перед тим, як встати, уникання впливу високих температур, носіння компресійних панчіх для поліпшення кровообігу в ногах. У важких випадках лікар може призначити препарати, які збільшують об’єм крові або звужують кровоносні судини.