Колагенова хвороба судин: основні симптоми та методи лікування
До колагенової хвороби судин відносять групу патологій, що уражають сполучну тканину. А безпосередньо сполучна тканина утримує разом кістки, м’язи та зв’язки.
Даний стан може бути спадковим або аутоімунним, тобто виникати в результаті активності імунної системи організму проти самої себе. До прикладу, до типів аутоімунних колагенових судинних захворювань включають вовчак, ревматоїдний артрит, склеродермію, скроневий артеріїт.
За статистичними даними більшість випадків патології припадає на осіб віком 30-40 років. Однак в дітей можливе діагностування вовчака.
Відмітимо, що при розвитку симптомів кількох типів колагенової судинної хвороби діагностують її змішану форму. Прояви можуть бути періодичними (тобто з'являтися й зникати) протягом кількох років.
Основні причини колагенових судинних захворювань
Враховуючи, що колагенове захворювання судин є аутоімунним захворюванням, механізм його розвитку полягає в атакуванні імунною системою здорових тканин тіла помилково. Це викликає запалення колагену та сусідніх суглобів.
Безпосередню ж причину захворювання на сьогодні не виявлено. Хоча спеціалісти дотримуються думки стосовно впливу певних бактерій, вірусів або ліків які й призводять до змін в імунній системі.
Характерні ознаки
Кожен тип захворювання має свої характерні симптоми. До прикладу, при розвитку вовчака у пацієнта спостерігатиметься задишка, головний біль, сухість очей, виразки в ротовій порожнині та ін. Склеродермія супроводжуватиметься твердою та потовщеною шкірою, на якій виникають висипання й виразки.
До загальних проявів більшості форм колагенових судинних можна віднести:
- Швидка стомлюваність.
- М'язова слабкість.
- Лихоманка.
- Біль в суглобах й тілі.
- Висипання на шкірі.
Діагностика та тактика лікування
Окрім ретельного проведення фізикального огляду для встановлення діагнозу, лікар призначить додаткові методи обстеження:
- Візуалізаційні тести, такі як комп’ютерна томографія або рентген.
- Лабораторні дослідження сечі й крові.
- ЕХО-КГ.
- Біопсія з наступним дослідженням невеликого зразка сполучної тканини.
Тактика лікування залежатиме від кожного випадку захворювання та індивідуального стану пацієнта. Однак при цьому до поширених препаратів багатьох захворювань сполучної тканини відносять кортикостероїди й імунодепресанти.
Так кортикостероїди зменшують запалення, тоді як дія імунодепресантів буде направлена на зниження імунної відповіді.
На початковому етапі розвитку хвороби доцільним буде проведення фізіотерапії. Адже фізична терапія необхідна для збільшення сили та діапазону рухів та безпосередньо зменшення болю в м’язах або суглобах.
Оперативне вручання проводиться лише при тяжких випадках певних типів захворювання, яке спричинило серйозне пошкодження суглобів. Тоді лікар може порекомендувати операцію із заміни суглоба.
Перспективи захворювання колагенових судин залежать від конкретного захворювання. При цьому варто пам'ятати, що аутоімунні захворювання є хронічними, тому вони потребують відповідних дій протягом усього життя.