Які основні причини появи набряків?
Ми звикли, що влітку ми потіємо, швидко стомлюємось та набрякаємо. Однак, що саме являє собою набряк? Він може бути локалізованим або загальним. Так і причиною його може бути не тільки спека, а і певне захворювання. Тому аби не проґавити якесь порушення зі сторони свого організму, більш детальніше обговоримо можливі причини набряків.
Набряк - це стан, що виникає в результаті затримки рідини в тканинах тіла.
Викликати набряк може ряд станів, від приймання певних ліків до інфекції та вагітності.
Механізм розвитку набряку полягає в просочуванні рідини в оточуючі тканини через дрібні кровоносні судини. У результаті цього додаткова рідина, що накопилася і викликає набряк. При цьому зосередитися він може будь-де.
Внаслідок цього і розрізняють декілька типів набряку.
Так периферичний набряк переважно вражає кінцівки та може вказувати на порушення зі сторони кровоносної або лімфатичної системи, нирок.
Окремо розрізняють набряк стопи, що досить часто спостерігається у період вагітності або у людей похилого віку. У разі пошкодження лімфатичних вузлів виникає лімфедема. Переважно набряк у такому випадку локалізується на руках та ногах, а причиною його є результат лікування раку (наприклад, оперативне втручання, опромінення).
Відповідно до локалізації патологічного процесу розрізняють набряк легень, головного мозку, або ж накопичення рідини всередині ока (макулярний набряк). Звісно, що певні стани потребують надання невідкладної медичної допомоги.
Основні причини
- Інфекція шкіри.
- Укус комахи.
- Травма.
- Алергічна реакція.
- Гіпоальбумінемія (білки крові утримують рідину в кровоносних судинах при низькому рівні альбуміну).
- Білкове недоїдання.
- Обструкція у вигляді тромбу або пухлини, що блокують потік рідини.
- Нефротичний синдром (захворювання нирок).
- Вагітність. У цей період жінка може стикнутися як з незначними набряками ніг, так і серйозним та загрозливим станом у вигляді прееклампсії.
- Приймання певних лікарських препаратів (наприклад, кортикостероїдів, нестероїдних протизапальних, блокаторів кальцієвих канальців).
- Тривале стояння або сидіння, особливо в жарку погоду. Переважно набряк є тимчасовим.
Характерні ознаки
Одразу відмітимо, що симптоми набряку залежатимуть від його локалізації. У деяких випадках можливо самостійно перевірити наявність набряків. Так натиснувши на певну ділянку шкіри виникатиме поглиблення, або простими словами «ямка». Повернення або не повернення шкіри до нормальної форми допомагає лікарю з подальшим визначенням причини порушення. Також шкіра виглядає розтягнутою та блискучою.
Розглянемо інші характерні ознаки:
- Алергічна реакція на певні харчові продукти чи ліки, може спричинити набряк горла чи язика, що становить загрозу життю внаслідок порушення дихання.
- Набряк легень супроводжується задишкою, кашлем, низькою сатурацією. Нагадаємо, що за необхідності контролю рівня кисню в крові можливо придбати в медичному маркеті ITMED спеціальний прилад для цього – пульсоксиметр.
- Набряк ніг: поява тяжкості в ногах, труднощі при ходьбі. В критичних випадках у разі порушення кровообігу спричиненого набряком можлива поява навіть виразок.
Діагностика та тактика лікування
Аби встановити причину набряку, а не лише боротися з усуненням симптоматики лікар проведе детальний збір анамнезу. Так можливо дізнатися у пацієнта чи приймає він ліки або, чи у нього є алергія. Іноді для діагностики можуть знадобитися лабораторні дослідження крові, УЗД, дослідження вен тощо.
Надалі при встановленні причини будуть проводитися наступні дії. Так якщо проблема криється в пухлині проводиться оперативне втручання, хімієтерапія. Тромб потребує приймання засобів для розрідження крові та за необхідності операцію.
Додатково пацієнту можливе призначення діуретиків, рекомендована відмова від алкоголю й куріння, носіння компресійних панчіх, масаж та дотримання спеціальної дієти з обмеженням вживання натрію (солі). Відмітимо, що легкий набряк зазвичай проходить сам по собі.
Пам’ятайте, що якщо набряк посилюється та болить, а дихання утруднюється негайно зверніться за лікарською допомогою.