Феномен Рейно або чому шкіра постійно холодна на дотик
Температура повітря досягає високих показників, однак ваші пальці холодні на дотик, раптово біліють або синіють. Тоді вам сюди. Наразі розберемо детальніше про розвиток хвороби Рейно, в основі якого покладено звуження маленьких судин.
Феномен або хвороба Рейно - це патологічний процес, що характеризується порушенням постачання або повне припинення крові до пальців, вух або носа.
В основі розвитку захворювання покладено звуження або спазм кровоносних судин з наступним зменшенням припливу крові до кінцівок. Безпосередньо епізоди звуження називаються вазоспазмом. Багато людей мають легкі симптоми, з якими можна впоратися, змінивши спосіб життя.
В залежності від причини виникнення розрізняють первинну форму хвороби Рейно та вторинну, коли симптоми можуть бути спричинені різними основними захворюваннями або певними ліками.
Характерні ознаки
Захворювання проявляється під час епізодів у вигляді:
- Побіління ураженої ділянки внаслідок відсутності кровотоку. Зона впливу також може синіти.
- Відчуття холоду й оніміння.
- Після відновлення кровообігу шкіра стає гіперемованою та набряклою.
При більш тяжких випадках можливий розвиток виразок на шкірі.
Тривалість епізоду може сягати від кількох хвилин до годин.
Також відмітимо, що якщо при первинному феномені Рейно великий палець кінцівки не відчуває жодних симптомів, то при вторинному навпаки великий палець зазнає ураження. При цьому якщо захворювання спричинене іншим патологічним процесом можливе поширення й на інші часини тіла. Наприклад, обличчя й вуха.
В загальному можна відмітити, що Феномен Рейно викликає блідість дистальних відділів пальців через зниження кровотоку, потім синюшну зміну кольору через зменшення надходження кисню, а потім почервоніння, коли кровотік повертається.
Основні причини
Достеменно невідомо, що являє собою пусковий механізм первинної форми захворювання. Однак тіло обмежує прилив крові до шкіри реагуючи на стрес або низьку температуру. Спеціалісти пов'язують це з можливим впливом спадкового фактора, наявним порушеним кровообігом, підвищеною в'язкістю крові.
Вторинна форма патології, як зазначалося вище, пов'язана з наявним основним захворюванням або прийманням певних лікарських препаратів. Також тригером може виступати й спосіб життя пацієнта.
До загальних причин вторинної хвороби Рейно можна віднести куріння, розвиток артриту та атеросклерозу, терапія препаратами, що звужують артерії. Хоча у більшості випадків основними причинами нападів Рейно є низькі температури та стрес.
При цьому до низьких температур можна віднести не тільки погоні умови, а й навіть тримання в руках склянки холодної води чи перебування в кімнаті з кондиціонером, потовиділення, що сприяє охолодженню шкіри. Хоча у кожного прояв клінічної картини відбувається з різною інтенсивністю.
Діагностика та тактика лікування
З метою встановлення діагнозу лікар проводить фізикальний огляд, ознайомлюється з історією хвороби та призначає ряд діагностичних тестів. Це необхідно для того аби виявити чи можуть інші патологічні стани спричинити хворобу Рейно.
До методів обстеження можна віднести стимуляцію холодом, капіляроскопію нігтьової складки, лабораторні дослідження крові та ін.
Щодо лікування, то не існує специфічної терапії хвороби Рейно, незалежно від її форми. Тому дії будуть направлені на контролювання симптомів захворювання та запобігання появі нападів.
Уникнення речовин, які спричиняють звуження кровоносних судин, є першим напрямком лікування, наприклад кофеїну та нікотинових продуктів. Також перебування в більш теплих та комфортних температурах, заняття спортом дають можливість зменшити інтенсивність нападів.
Інші необхідні методи лікування включають приймання лікарських препаратів для розширення кровоносних судин й хірургічне втручання у вигляді блокування нервових закінчень, що викликає звуження. Оперативне вручання є переважно рідкісним варіантом, та проводься лише у крайніх випадках.
Неможливо зробити так, щоб запобігти синдрому Рейно. Але можливо допомогти запобігти атакам, вивчивши тригери та вживаючи заходів, щоб їх уникнути.
Новые статьи:
Также интересно посмотреть:
- Синдром Тернера: які прояви має аномалія однієї зі статевих хромосом?
- Які наслідки для організму має перенесена вірусна інфекція та її неправильне лікування?
- Основні симптоми високого рівня жиру в крові
- Хронічний больовий синдром: що є причиною тривалого болю?
- Основні симптоми високого рівня еритроцитів в крові