Які наслідки для організму має перенесена вірусна інфекція та її неправильне лікування?

Синдром Рея визначається як двофазова хвороба, оскільки зазвичай виникає під час одужання від вірусної інфекції, такої як грип або вітряна віспа. Він також може розвинутися через три-п'ять днів після початку вірусного захворювання. При цьому прийом аспірину для лікування такої інфекції значно підвищує ризик хвороби.
Основні симптоми
Для даного стану характерний стрімкий розвиток клінічної картини. У більшості випадків достатньо кількох годин для їх прояву. Ступінь тяжкості симптомів синдрому Рея залежить від того, як стан впливає на дитину.
До ознак синдрому Рея відносять наступні прояви:
- Блювання.
- Дратівливість або агресивність з наступним розвитком млявості та розгубленості.
- Судоми та навіть коматозний стан.
Які фактори впливають на розвиток синдрому?
Безпосередня причина синдрому Рея невідома. При цьому спеціалісти відзначають про можливий вплив ряду факторів. До прикладу синдром може бути спровокований лікуванням вірусної інфекції аспірином. А точніше дані випадки спостерігаються в дітей та підлітків, що мають порушення окислення жирних кислот, коли організм не в змозі їх розщеплювати. Через цю асоціацію медичні працівники не рекомендують використовувати аспірин дітям.
Відмітимо, що інші безрецептурні ліки також можуть містити саліцилати, подібні до тих, що містяться в аспірині.
Також можливими тригерами виступає вплив певних токсинів, включаючи розріджувачі фарб і засоби для знищення комах і бур’янів.
Коли виникає синдром Рея, клітини всього тіла набрякають і накопичують жир. Своєю чергою рівень цукру в крові падає, а показники аміаку та кислоти - підвищується.
Ці зміни можуть вразити багато органів, наприклад мозок і печінку, де може виникнути сильний набряк.
Діагностика та тактика лікування
Підтвердити діагноз можливо завдяки скринінговим тестам, що можуть виявити, чи є у дитини цей розлад. Також враховуються дані анамнезу пацієнта й результати аналізів сечі та крові.
Інші тести можуть включати:
- Спинномозкову пункцію.
- Біопсію печінки та шкіри.
- КТ або МРТ.
Враховуючи, що симптоми синдрому Рея подібні до багатьох інших станів, можливі рідкісні випадки помилкового діагнозу.
Не існує ліків проти синдрому Рея, однак іноді можливо контролювати симптоми. Наприклад, стероїди допомагають зменшити набряк мозку, інсулін необхідний для підвищення метаболізму глюкози, а діуретики для виведення зайвої рідини. Також необхідно підтримувати баланс електролітів аби пацієнт залишався гідратованим.
Відмітимо, що ранній початок лікування може мати вирішальне значення. Оскільки не є виключенням, що хвороба Рея може потребувати надання невідкладної медичної допомоги. Також чим раніше буде діагностовано патологію, тим менше ураження зазнає мозок та інші системи.
На щастя випадки захворювання стають дедалі рідшими, завдяки підвищеній обізнаності про стан. Вакцинація проти грипу та вітряної віспи успішно запобігає вірусним інфекціям, що також сприяє невеликій кількості випадків щороку.