Перевозка больных

Медичне обладнання в ITMED

Основні симптоми високого рівня еритроцитів в крові

Основні симптоми високого рівня еритроцитів в кровіНам відомо, що функція еритроцитів полягає в транспортуванні кисню до органів та тканин. Однак коли організмом продукується надмірна кількість кров'яних тілець, кров стає густішою, що небезпечно формуванням тромбів та ряду інших ускладнень. Більш детальніше про даний стан з'ясуємо далі.

Еритроцитоз — це порушення, що супроводжується надмірним продукуванням еритроцитів організмом.
 
В залежності від причини виникнення розрізняють первинний еритроцитоз, який спричинений порушенням зі сторони кісткового мозку (місця формування еритроцитів). А також вторинний — виникає внаслідок приймання певних лікарських препаратів. Первинний еритроцитоз може бути або вродженим, що означає, що людина народилася з ним, або набутим, тобто він розвинувся пізніше.

Досить часто еритроцитоз помилково називають поліцитемією. Однак якщо при еритроцитозі відбувається збільшення еритроцитів відносно об'єму крові, то при поліцитемії — підвищується концентрація еритроцитів й гемоглобіну.

Більшість відчуває лише неприємні симптоми, такі як головний біль або втома. Серйозніші причини еритроцитозу можуть призвести до того, що кров стане занадто густою, піддаючи пацієнта ризику утворення тромбів, інфарктів або інсультів.

Основні причини еритроцитозу

Якщо первинний еритроцитоз має переважно спадковий характер та спричинений мутацією в генах, які контролюють кількість еритроцитів, що продукуються кістковим мозком. То вторинний еритроцитоз виникає на тлі певних захворювань та лікарських препаратів. Наприклад, це може бути новоутворення, захворювання легень та дефіцит кисню внаслідок цього, куріння, захворювання нирок, ліки типу діуретиків та стероїдів. У деяких випадках можлива незначна кількість червоних кров’яних тілець, але їх висока концентрація, внаслідок недостатності рідини в крові. Це називається відносним еритроцитозом і може бути спричинено опіками, блюванням, діареєю або будь-чим іншим, що може спричинити зневоднення, наприклад, недостатнім споживанням рідини та вживанням тих самих діуретиків.
 
Також відмітимо, що первинний еритроцитоз  може бути спричинений типом раку крові, який називається справжньою поліцитемією. Дана патологія зустрічається досить рідко і необхідно досить багато часу перш ніж діагностувати його. При цьому чим пізніше діагностувати справжню поліцитемію, тим більші ризики згущення крові та утворення тромбів.

Характерні ознаки

  1. Задишка.
  2. Загальна слабкість.
  3. Головний біль.
  4. Запаморочення.
  5. Підвищення артеріального тиску.
  6. Порушення зору.
  7. Легке утворення синців та часті носові кровотечі.
  8. Свербіж шкіри.

Діагностика та тактика лікування

Встановлення діагнозу розпочинається з проведення фізикального огляду та аналізу клінічної картини.
 
Додатково лікар призначить лабораторні дослідження крові (еритропоетин, гематокрит, гемоглобін), пульсоксиметрію, біопсію кісткового мозку (за показаннями).
Тактика лікування буде першочергово направлена на зниження ризиків формування тромбів та усунення симптоматики. З цією метою  можливе призначення медикаментозної терапії (аспірин), флеботомії — під контролем відбувається забір невеликої кількості крові.

Вторинний еритроцитоз лікується усуненням основної причини. Наприклад, можливе проведення оперативного втручання з видалення пухлини, лікування гормонального дисбалансу.
Важливо дотримуватися всіх рекомендацій лікаря незалежно від причин та тяжкості стану. Також варто внести конкретні зміни у спосіб життя, наприклад відмовитися від цигарок, контролювати рівень АТ та ін.

Медична платформа

Медичні меблі в ITMED