Перевозка больных

Медичне обладнання в ITMED

Анемія: як вчасно розпізнати симптоми порушення?

Анемія: як вчасно розпізнати симптоми порушення?Анемія - це порушення, що супроводжується зниженням кількості еритроцитів в тілі. Нагадаємо, що еритроцити це клітини крові, які переносять кисень до органів та тканин!

Механізм розвитку порушення зазвичай полягає у наступному, еритроцити містять багатий залізом білок, який називається гемоглобін. Далі гемоглобін зв’язується з киснем у легенях, дозволяючи еритроцитам переносити та доставляти його по всьому тілу. Відповідно анемія вимірюється до кількості гемоглобіну в крові. Знову ж таки якщо він досить низький, тканини або органи можуть не отримувати достатньо кисню.
 
Відмітимо, що існують й інші причини анемії, які можуть як легко піддаватися коригуванню, так і спричиняти серйозні ускладнення.
Жінкам потрібно більше заліза та фолієвої кислоти, ніж чоловікам, через втрату заліза під час менструального циклу та розвитку плоду під час вагітності.

Різновиди анемії

Існує багато видів анемії. У всіх різні причини та методи лікування.
  1. Залізодефіцитна анемія: відповідно до назви причиною її розвитку є дефіцит заліза в організмі. Сприяти цьому може як крововтрата, так і незбалансоване харчування.
  2. Вітамінодефіцитна анемія: характерним є низький рівень фолієвої кислоти або вітаміну В12. Тригером знову ж таки виступає харчування.
  3. Гемолітична анемія: даний тип анемії супроводжується швидким руйнування еритроцитів.
  4. Апластична анемія: виникає коли кістковий мозок не виробляє достатню кількість еритроцитів. Причиною цього є ураження стовбурових клітин мозку.
  5. Запальна анемія: виникає через основні захворювання, які викликають запалення в організмі. 

Основні причини

Насамперед важливо розуміти, що будь-який процес, який впливає на баланс виробництва та руйнування еритроцитів, може викликати анемію. Відповідно до цього причини порушення поділяються на ті, які зменшують вироблення еритроцитів та ті, що посилюють їх руйнування.
До факторів які можуть спровокувати порушення відносять: 
  • неправильне харчування, а точніше дефіцит поживних речовин, які є необхідні для продукування еритроцитів (вітамін В12, фолієва кислота); 
  • онкологія (наприклад, лейкемія);
  • патологічні процеси зі сторони печінки;
  • аутоімунні захворювання (наприклад, ревматоїдний артрит);
  • гіпотиреоз;
  • запальні захворювання кишківника (наприклад, виразковий коліт та хвороба Крона);
  • генетичні захворювання типу вродженого дискератоза, тромбоцитопенії.
Фактори, що посилюють руйнування або втрату еритроцитів також можуть бути набутими або успадкованими. До прикладу, втрата крові може бути викликана травмою, оперативними втручанням, рясною менструальною кровотечею.
 
Причинами швидкого руйнування кров'яних тілець є інфекційні процеси, вживання певних лікарських препаратів, вплив токсинів.

Які симптоми характерні при розвитку анемії?

  1. Втома та слабкість.
  2. Запаморочення та втрата свідомості.
  3. Головний біль.
  4. Кінцівки стають холодними на дотик.
  5. Задишка.
  6. Блідість шкірних покривів, нігтів.
Додатково при інших типах анемії можуть виникнути скарги на ламкість нігтів, збільшення лімфатичних вузлів, тріщини в кутиках рота, жовтяницю, незвичні харчові звички (наприклад, бажання їсти крейду).

Діагностика та тактика лікування

Встановлення діагнозу відбувається на основі анамнезу, аналізу клінічної картини та фізикального огляду. Корисним є і врахування сімейної історії пацієнта.
Для діагностики анемії найчастіше використовують лабораторні дослідження крові (ЗАК, визначення рівня вітаміну В12, феритину, мазок периферичної крові), калу на приховану кров, тести кісткового мозку (біопсія, при підозрі на лейкемію).

Тактика лікування при розвитку анемії, залежатиме від причини її виникнення. 
Так лікування основного захворювання зазвичай зменшує анемію. Харчові добавки будуть доцільними при недостатності заліза, фолієвої кислоти.
Додатково лікарем буде рекомендована дієта аби замістити відповідну кількість корисних речовин, що перебувають у дефіциті.

Тяжкі випадки анемії потребують призначення спеціальних препаратів, для збільшення еритроцитів у кістковому мозку. Переливання крові є необхідним при сильній кровотечі.

Неможливо запобігти деяким видам анемії, таким як серповидно-клітинна анемія, гемолітична анемія або апластична анемія. При наявності в анамнезі хронічних захворювань, при яких може розвинутися анемія, потрібно слідкувати за симптомами зниження еритроцитів. При цьому можливо запобігти аліментарній анемії, дотримуючись здорового харчування.
Важливо розуміти, що якщо анемію не лікувати, вона може призвести до серйозних ускладнень, що можуть включати аритмію, серцеву недостатність, ураження периферичних нервів та ін.

Медична платформа

Медичні меблі в ITMED