Основні причини появи хрускоту в суглобах

Поява відчуття тріскання, клацання, хрускоту або лопання має назву крепітація. Попри те, що вона може виникати у різних частинах тіла, частіше хрускіт зустрічається саме в колінах.
Механізм розвитку крепітації полягає у появі пухирців повітря в тканинах або в місцях розвитку розриву сухожилля та зв’язок на кісткових структурах коліна. При цьому звук при розгинанні коліна як може бути чутним, так і може залишатися непомітним.
Крепітація колінного суглоба може виникнути у будь-якому віці, але зазвичай більшість випадків припадають на людей похилого віку. Ураження може бути як одностороннім, так і поширюватися на обидва коліна.
Одразу відмітимо, що крепітація не завдає шкоди організмові. Однак занепокоєння повинні викликати випадки, яким передувала травма та з приєднанням больового синдрому.
Основні причини поява хрускоту в суглобах
- Просочування повітря в м’які тканини та в ділянку навколо суглоба. Як наслідок це викликає появу крихітних пухирців в синовіальній рідині. Відповідно при згинанні або розгинанні коліна, пухирці повітря лопаються з супроводжуванням відповідного звуку.
- Пошкодження колінного суглоба. Внаслідок чого характерний звук виникає при переміщенні сухожилля або пошкодженого меніска над виступаючою кісткою в колінному суглобі.
- Раптове збільшення фізичної активності.
- Травма коліна.
- Остеоартрит колінного суглоба, який є результатом зношування та має тенденцію до розвитку та погіршення з віком. Крепітація виникає внаслідок тертя кісток одна об одну через пошкодження або дегенерацію хряща.
- Перенесене оперативне втручання, наприклад при ендопротезуванні колінного суглоба. Це може бути пов’язано з конструкцією та підгонкою нового коліна. Даний тип крепітації проходить без втручання.
- Розрив меніска, що додатково супроводжуватиметься набряком, труднощами при розгинанні коліна та болем.
Тактика
Поява крепітації з болем, набряком або дискомфортом, потребує звернення до лікаря.
Надалі спеціалістом буде проведено фізикальний огляд суглоба з наступним направленням пацієнта на інші діагностичні тести для подальшого дослідження або підтвердження діагнозу, наприклад:
- рентгенографія;
- МРТ та КТ;
- лабораторні дослідження крові;
- аспірація суглоба, коли у суглоб вставляється голка для взяття синовіальної рідини для подальшого дослідження.
У більшості випадків не потрібно лікувати крепітацію. Тактика, яка обирається при виниклій проблемі є забезпечення спокою кінцівці з додатковим застосуванням холодових компресів, проведення спеціальних вправ.
Протизапальні препарати та фізіотерапія також можуть полегшити крепітацію. Їх зазвичай достатньо, щоб полегшити біль та запалення.
Однак, при наявності інших симптомів, які впливають на якість життя, може бути рекомендовано ліки або ін’єкції стероїдів для лікування основної проблеми (наприклад, лікування артриту) або ж артроскопія (операція через замкову щілину) для дослідження суглоба або відновлення пошкодження.
При відсутності результату або сильного ураження суглоба лікарем може бути рекомендовано проведення оперативного втручання з заміни суглоба.
Можливо, після лікування пацієнтові знадобиться скоригувати свій розпорядок фізичних вправ. Так слід уникати діяльності, яка сильно навантажує суглоби та відповідно тренуватися з меншою вагою.
До інших засобів захисту суглобів коліна можна віднести контроль маси тіла (чим більша вага, тим більше навантаження), правильно підібране взуття.
Крепітація зазвичай не викликає занепокоєння. Насправді у більшості людей суглоби час від часу хрустять і це вважається нормальним явищем. Але якщо крепітація регулярна і супроводжується болем, набряком або іншими тривожними симптомами, це може свідчити про артрит або інше захворювання. У такому випадку звернення до лікаря є просто необхідним.