Хвороба Бехтеча: які симптоми запалення кровоносних судин?
Хвороба Бехчета або хвороба Шовкового шляху — це патологічний стан, хронічного характеру, що супроводжується розвитком запального процесу, спричиненого васкулітом у всьому тілі.
Нагадаємо, що васкуліт являє собою запалення кровоносних судин, тобто відбувається пошкодження артерій та вен.
Захворювання може призвести до численних ознак та симптомів, які спочатку можуть здатися не пов’язаними. Вони можуть включати виразки в роті, запалення очей, шкірні висипання, а також виразки на статевих органах.
Патологія може розвинутися в особи будь-якого віку, однак основні симптоми виникають переважно у віці від 20 до 30 років, як у жінок, так і у чоловіків. Хоча в останні симптоми протікають тяжче.
Які фактори впливають на розвиток захворювання?
Достеменно невідомо, що є причиною хвороби Бехтеча. Однак спеціалісти дотримуються думки, що проблема криється в аутоімунному захворюванні, коли імунна система організму помилково атакує здорову тканину запальною реакцією.
Додатковими тригерами можуть виступати інфекційні процеси, генетичні та екологічні фактори.
Відмітимо, що підвищені ризики розвитку захворювання мають особи зі специфічними генами (оскільки HLA-B5 або HLA-B51 присутні у деяких пацієнтів).
Основні симптоми
Поява виразок в ротовій порожнині та/або на статевих органах, які постійно рецидивують. Розвиток виразок в ротовій порожнині, які постійно повторюються та супроводжуються сильним больовим синдромом, можуть виникнути задовго до появи будь-яких інших симптомів. Щодо ураження статевих органів, то виразки на них дещо нагадують за характером у ротовій порожнині. Однак вони не такі поширені. Типовою локалізацією є мошонка (у чоловіків) та вульва (у жінок).
Біль в суглобах та шкірного покриву. Порушення зі сторони шкірного покриву виглядає як акне або неглибокі виразки, які можуть бути болючими. При механічному подразненні (подряпина), можлива поява червоної шишки. Запалення суглобів супроводжуватиметься набряком та гіперемією суглоба.
Запалення очей, що супроводжується підвищеною чутливістю до світла, порушенням зору, сльозотечею та гіперемією.
Не є виключенням приєднання до патологічного процесу нервових закінчень, кишкового тракту та нирок. При цьому у кожного ступінь та характер ураження відрізняється.
Також ускладнення хвороби Бехчета залежатимуть від виниклих симптомів. Наприклад, нелікований увеїт може призвести до зниження зору або сліпоти.
Діагностика та тактика лікування
Немає єдиного діагностичного тесту, який міг би встановити хворобу Бехчета. Діагноз зазвичай ставиться на основі виниклих симптомів, включаючи частоту повторних виразок в роті та статевих органах, плюс з врахуванням хоча б два з вищевказаних симптомів.
Також додатково проводиться тест на патергію, що перевіряє функціональність імунної системи. Він полягає у проведенні проколу шкіри з наступною появою червоної шишки через декілька днів після тесту.
Хоча на цей момент немає специфічного лікування проти даного захворювання, лікарем може призначатися терапія для полегшення симптомів, наприклад:
- кортикостероїди;
- імунодепресанти;
- очні краплі, рідини для полоскання рота та мазі для шкіри.
Важливо розуміти, що хвороба Бехчета є тривалою хворобою, яка може зникати та з’являтися знову незалежно від лікування. Однак при правильній терапії та вчасному зверненні за медичною допомогою, більшість здатні жити повноцінним життям.