Перевозка больных

Медичне обладнання в ITMED

Обмороження: як вчасно розпізнати симптоми?

Обмороження: як вчасно розпізнати симптоми?Тривале перебування в морозних погодних умовах змушує бути обізнаним у ряду можливих наслідках переохолодження організму, серед яких і обмороження. Тому розберемо детальніше, як вчасно розпізнати розвиток даного критичного стану.

Обмороження належить до типу ураження, яке може виникнути, коли шкіра піддається впливу холоду. Так низька температура може спричинити замерзання верхнього шару шкіри та деяких тканин під ним. Найчастіше обмороження зазнають кінцівки, а саме пальці та вуха й ніс.

Одразу відмітимо, що при незначному обмороженню шкіра може відновитися, в протилежному випадку високі ризики змертвіння тканин.

Так при перебуванні на холоді кровоносні судини звужуються, щоб відвести потік крові від кінцівок, наприклад пальців рук та ніг. Як наслідок згодом відсутність кровотоку в цих ділянках може призвести до пошкодження шкіри та прилеглих тканин.

Які фактори підвищують ризики настання обмороження?

Насамперед ризики отримати обмороження підвищуються при тривалому перебуванні під впливом низьких температур з сильним вітром або ж перебуванні при цьому на більшій висоті.

Особливості розвитку обмороження

Обмороження відбувається у декілька етапів:
  1. Обмороження: на першій стадії обмороження не відбувається пошкодження шкірного покриву. Шкіра червоніє та стає холодною на дотик. Якщо ж надалі піддаватися впливу холоду виникає відчуття оніміння та поколювання. Перша стадія обмороження не потребує специфічного лікування, достатнім буде запобігти подальшого впливу холоду та зігрітися за допомогою теплого пиття та теплої ванни (не гарячої!).
  2. Поверхневе обмороження: при другій стадії обмороження гіперемована раніше шкіра стає блідою з можливим синюшним відтінком. Також вона стає твердою на дотик. При цьому тканини під шкірою ще не зазнали ушкодження. Тому так важливо якомога раніше розпочати зігрівання. Лікування полягатиме в призначенні знеболювальних, зігріванні, внутрішньовенному вливанні рідини. Згодом після проведеної терапії, може виникнути набряк та пухирці заповнені рідиною, які не потрібно самостійно проколювати. Це пов'язано з підвищеними ризиками приєднання інфекції при цьому.
  3. Глибоке обмороження: при третьому ступені обмороження, відбувається ураження як шкіри, так і тканин, які лежать під нею. Для даної форми захворювання характерне синюшна шкіра, відчуття оніміння, порушення функціонування м'язів та формування пухирців заповнених кров'ю. Глибоке обмороження вимагає негайної медичної допомоги з наступним зігріванням ураженої ділянки, призначенні знеболювальних, внутрішньовенного введення рідини. У деяких випадках може знадобитися хірургічне втручання для видалення мертвої тканини. Наприклад, може знадобитися ампутація пальця ноги, який був сильно пошкоджений глибоким обмороженням. Це робиться для того, щоб запобігти його зараженню та завданню ще більшої шкоди.

Тактика

Спеціального тесту для діагностики на обмороження немає. Лікар запитає, як довго пацієнт був на морозі та яка була температура. Він уважно огляне шкіру та може порекомендувати рентген або інший вид сканування, щоб перевірити, чи немає серйозних пошкоджень кісток або м’язів.

Запобігти обмороженню, можливо дотримуючись декількох правил:
  1. Уникання тривалого перебування в холодну погоду, а також уникання прямого контакту з металевими поверхнями або водою, перебуваючи на морозі.
  2. Одягання відповідно до холодної погоди з додатковим використанням рукавичок, шарфів та шапок. Верхній одяг повинен бути водонепроникним та захищати від вітру.
  3. У випадку спітніння, варто розстебнути блискавку хоча б на кілька хвилин. Мокрий одяг — або від снігу, або від поту — збільшує шанси отримати обмороження.
І головне необхідно бути обізнаним аби вміти розпізнавати ознаки обмороження. Важливо розуміти, що обмороження є передвісником серйозних ускладнень. Тому при появі симптомів порушення варто не зволікати зі зверненням за лікарською допомогою.

Медична платформа

Медичні меблі в ITMED